Yüreğime ne oldu? – Timoleón Jiménez

Bizler bir yıldan fazla bir zaman önce, Kolombiya’da, savaşı arkamızda bırakmaya ve binlerce kırılganlık ile birlikte demokrasiye doğru yol almaya karar verdik. Bu, her türden savaşa karşı bin kez tercih edilebilir olan, eksikli de olsa barışı, ortak yaşamı sevmenin yollarından biridir

Barışa giden yol biraz canımızı acıtacak.

Bir zamanlar birilerinin dediğidir: Kişi karşısındakinden nefret ettiği için savaşmaz, arkasındakileri sevdiği için savaşır. Ben bunun doğru olduğunu düşünürken, savaşın başladığında, istense de istenmese de, düşmanlığın da ortaya çıktığını da biliyorum. Düşmanlık, izin falan istemeksizin içeri girer.

Bizim örneğimizde ise, neyse ki biz hiçbir zaman onun yüreklerimize girmesine izin vermedik ve bu nedenle de, atmış olduğumuz adımı atmak zor olmadı.

Bizler bir yıldan fazla bir zaman önce, Kolombiya’da, savaşı arkamızda bırakmaya ve binlerce kırılganlık ile birlikte demokrasiye doğru yol almaya karar verdik. Bu, her türden savaşa karşı bin kez tercih edilebilir olan, eksikli de olsa barışı, ortak yaşamı sevmenin yollarından biridir.

Biz Kolombiyalılar, tartışmaya, anlamaya, benimsemeye, reddetmeye ve bunları enerji ile, coşku ve tutku ile fakat şiddet olmaksızın yapmaya karar verdik.

Bizim karar vermiş olduğumuz şey, düşmanlığı yüreğinde besleyenler açısından fazlasıyla rahatsızlık verici, fazlasıyla anlaması zor bir şeydir.

Bu barış bize yaşamlara mâl oldu fakat artık başlamıştır ve yüreklerimize nefretin girmesine izin vermemek açısından dikkatli, uyanık ve kararlı olduğumuz takdirde de durmayacaktır.

Yüreğim bu düşünce ile mutlu ve her ne kadar önceki günlerde beni neredeyse öldürecektiyse de, yüreğimin bu şekilde mutlu olduğunu iyi biliyorum; biliyorum çünkü bana bunları hissettiren o.

Yüreğim birkaç gün önce, kendimi hastanede bulmama yol açacak biçimde, kendisini çok açıkça ve önemli bir yoğunlukla ifade etti.

Yüreğimin bana mesajı açıktı: Bana, ondan gelen sevgi ile ve sevgi için mücadele etmeye devam etmek için, kendime dikkat etmem gerektiğini söyledi.

Bu mesaj, aynı zamanda, karnında düşmanlık yaşayanlara yönelik bir mesajdı.

Yaşasın Kolombiya!

Yaşasın ortak iyi için barışçıl mücadele!

Yaşasın atmaya devam eden barışın yüreği!

Rodrigo Londoño – Timo / Halkın Alternatif Devrimci Gücü (FARC)

* Timoleón Jiménez, FARC-EP (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri-Halk Ordusu) Ulusal Sekretaryası ve Merkezi Genel Komite başkanıdır.

[Farc-epeace.Org’deki İngilizce orijinalinden Sendika.Org tarafından çevrilmiştir]

Related Articles