YPJ’nin DAİŞ’in elinden kurtardığı Edela’nın esaret ve özgürlük öyküsü…

‘Fail en yakınınızdaki’ cümlesine eş bir yaşamın örneği olan Edela Dolamic, babası tarafından DAİŞ çetelerine satıldığında henüz 17 yaşındaydı. YPJ savaşçılarına ulaşarak özgürlüğüne kavuşan Edela, artık kadına yapılan zulmün karşısında daha güçlü bir şekilde duracağını söylerken, İtalya’dan Rakka’ya uzanan yaşam öyküsünü de anlattı.

Daiş çetelerine satılmadan önce İtalya’da yaşayan Edela hayat öyküsünü şöyle anlatmaya başladı: “On yaşındayken annemi bir trafik kazasında kaybettim. Babam ile birlikte yaşamaya başladık. Annem ölmeden önce çok güzel bir hayatım vardı. Fakat annemin ölümü ile birlikte acılarım da başladı. Babam bana şiddet uygulamaya başladı. Beni hayatında bir engel olarak görüyordu.”

‘DAİŞ’in yaşam tarzını sürekli lanetledim’

Babasının kendisini DAİŞ çetelerine vereceğini tahmin etmeyen Edela, o süreci ise şöyle anlattı: “Bir süre arkadaşım ile birlikte yaşadıktan sonra babam gelip beni aldı ve ‘Çok güzel bir yere gidiyoruz. Artık orada yaşayacağız’ dedi. Önce Türkiye’ye ardından ise Suriye’ye geçtik. Babamın DAİŞ çeteleri ile bağlantısı olabileceğini hiç düşünmedim. Suriye’ye geçtikten sonra Minbic’e yerleştik. Babamı son gördüğümde niye Suriye’ye geldiğimizi sordum. O da bana ‘Seni mücahitlere hediye olarak verdim’ dedi. O günden sonra babamı hiç görmedim. DAİŞ çeteleri önce beni bir zindana koydular. Burada farklı ülkeden getirilmiş kadınlar vardı. Burada çok işkence gördüm. Evlenmeyeceğimi yaşımın daha 17 olduğunu söylüyordum. Fakat işkence edilerek DAİŞ çetesi olan Ebu Ebass isimli erkek ile evlendirildim. Ondan sonra DAİŞ çetelerinin dayattığı yaşam tarzını sürekli lanetledim.”

‘YPJ savaşçılarına ulaşma umudumu yitirmedim’

En büyük isteğinin DAİŞ çetelerinden kurtulmak olduğunu söyleyen Edela, “QSD savaşçılarının Minbic’e girmesi ile çetelerden kaçmaya karar verdim. Fakat DAİŞ çeteleri beni alıp Rakka’ya götürdüler. Ama çetelerin elinden kurtulma umudumu asla yitirmedim. QSD savaşçılarının Rakka’ya geleceklerine olan inancım tamdı. Rakka’da çıkan çatışmada evlendirildiğim erkek öldü. Bende o vakit mücadele etme kararı alarak kaçtım. İlk olarak kadın savaşçıların olduğu yere geldim” sözleri ile YPJ savaşçılarına ulaşmanın mutluluğunu dile getirdi.

‘Kadın savaşçılardan gücümü aldım’

Kadın savaşçıların kendisinde büyük etkiler bıraktığını aktaran Edela, kadın savaşçılara ulaştıktan sonra daha da güçlü hissettiğini sözlerine ekledi. Edela, konuşmasını şu sözler ile sonlandırdı: “Bir kadın gücünün olduğunu ve tüm kadınları savunduğunu görmek beni çok heyecanlandırdı. Şuanda oldukça iyiyim. Tek isteğim İtalya’ya geri dönmek. Artık huzur içinde yaşamak istiyorum. Bu yaşadıklarım ile daha da güçlendiğimi düşünüyorum. Ve artık kadına yapılan zulmün karşısında daha güçlü bir şekilde duracağım.” dedi.

Kaynak: JİNNEWS

Related Articles