YPG: Dera Zor’un doğusu tamamen özgürleştirildi

YPG Genel Komutanlığı, Rus yetkililerle birlikte Dêra Zor’un doğusunun, tamamen DAİŞ çetelerinden özgürleştirildiğini açıkladı.

 

YPG Genel Komutanlığı, Yerel Arap Aşiretleri, Rusya ve Koalisyon güçlerinin desteği ile Dêra Zor’un doğusunun tamamen DAİŞ çetelerinden özgürleştirildiğini duyurdu.

Ayrıca YPG’nin ortak bir komutanlıkta mücadeleyi yürütmeye hazır olduğu da açıklamada belirtildi.

Dêra Zor’un doğusunda özgürleştirilen ilk mahalle olan El Salihiye mahallesinde Rus General Alex Kim, Cizre Fırtınası Hamlesi Sözcüsü Lilwa Ebdullah ve Dêra Zor Sivil Meclisi Eş başkanı Xesan El Yusif ve YPG Sözcüsü Nuri Mehmud’un katılımıyla açıklama yapıldı.

YPG adına Sözcü Nuri Mehmud, Dêra Zor’un Fırat Nehri doğusundaki bölgesinin tamamen özgürleştirildiği belirtti.

Mehmud, “Biz desteklerin daha güçlü bir şekilde verilmesini ve özelikle hava operasyonlarının daha etkili bir şekilde yürütülmesini umut ediyoruz. Çetelere karşı yürütülen silahlı mücadelenin başarılı bir şekilde sona doğru gitmesi ile birlikte, bundan sonra barış içinde bir yaşamın stratejik bir temelde inşa edilmesi görevlerinin bizi beklediğinin de farkındayız.

En kısa zamanda kent yönetimi ve meclis başkanları seçilecektir. Bu yönetim ve meclis başkanları demokrasi, halkların kardeşliği ilkelerinden ve Kürt-Araplardan oluşan öz yönetim ile oluşturulacak.

Bizim alanlarımız kendi demokrasi sistemiyle, demokratik Suriye’nin bir parçası olacak. Burada bütün Suriye halklarının özgürlüğünü sağlanacak. Başta Amerika ve Rusya olmak üzere bütün uluslararası güçlere Suriye’nin geleceği için barış ve demokrasi çözüm noktasında buluşma ve özgürleşen alanları koruma çağrısı yapıyoruz.

DAİŞ çetelerine karşı ortak mücadele yürüttüğümüz güçler ile bir masada ortak komutanlıkta mücadele yürütmeye hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz.”

ANF

Related Articles