Yaşam savunucuları Hevsel’i ziyaret etti

Hevsel Koruma Platformu tarafından düzenlenen gezide, Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçeleri’nin durumuna dikkat çekildi.

 Hevsel Koruma Platformu, yapılaşma ve kirlilik tehdidi altındaki Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçeleri’nin durumuna dikkat çekmek amacıyla 5’inci kez gezi düzenledi. Amed Ekoloji Meclisi aktivistleri de Hevsel’in yok olmaması için mücadele veren yaşam savunucularına katıldı.
‘VADİ EKOSİSTEMİNDE BETONLAŞMA ARTTI’
Gezide konuşan Amed Ekoloji Meclisi aktivisti Çiğlem Aydın, gezinin Hevsel ve Dicle Vadisi’ndeki tahribata dikkat çekmek amaçlı olduğunu belirtti. Hevsel’in canlı olarak tahrip edildiğini göstermek için bu gezileri yapmaya devam edeceklerini aktaran Aydın, Dicle Nehri ve Hevsel Bahçeleri’ndeki kirliliğin durumuna işaret ederek, vadide betonlaşmanın arttığını ve bununda geleceği etkilediğini söyledi. Aydın, konuşmasının devamında kapitalist sistemin doğa üzerinde yarattığı tahribata ancak dayanışmayla cevap verileceğine değindi.
‘DİCLE NEHRİ’NDE SU SEVİYESİ AZALIYOR’
Diyarbakır’ın Dicle ile var olduğuna işaret eden Kanun Hükmünde Kararname (KHK) mağduru Yrd. Doç. Dr. Zeki Kanay da, Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçeleri’nin önemli olduğuna vurgu yaparak, vadinin ekosisteminin yok edildiğini vurguladı. Dicle Nehri üzerindeki tahribatın derinleştiğine dikkat çeken Kanay, nehir üzerinde açılan kum ocaklarının yanı sıra rant projelerin de uygulamaya konularak Dicle Nehri’nin yok edilmek istendiğini ifade etti.
Dicle Nehri’nde birçok balık türünün yaşadığını kaydeden Kanay, Dicle Nehri’nin su seviyesinin tahribattan dolayı azaldığını dile getirerek, herkesin Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçeleri için ses çıkarması gerektiğini kaydetti.  MA

Related Articles