Home / TARİH TOPLUM FELSEFE / KADIN / Tutuklu kadın siyasetçilerden AK, AP, BM, AGİT’E Efrin mektubu

Tutuklu kadın siyasetçilerden AK, AP, BM, AGİT’E Efrin mektubu

Kandıra Cezaevi’nde tutulan kadın siyasetçiler, AK, AP, BM ve AGİT’e “Efrin’e yönelik saldırıların durdurulması” çağrısını içeren mektup gönderdi.

Kandıra F Tipi Cezaevi’nde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, milletvekilleri Burcu Çelik Özkan, Çağlar Demirel, Gülser Yıldırım, Selma Irmak ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile belediye eşbaşkanları Edibe Şahin, Gültan Kışanak, Nurhayat Altun imzasıyla Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Konseyi (AK), Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin büyükelçiliklerine Efrin için mektup gönderildi.
Kadın siyasetçilerin gönderdiği mektup şöyle:
“Bizler haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklanan ve bir yılı aşkın süredir Türkiye cezaevlerinde tutuklu bulunan kadın milletvekilleri, belediye eşbaşkanları ve siyasetçileriz. Türkiye’nin Afrin’e yönelik başlattığı askeri operasyona ilişkin kaygılarımızı, demokratik ve barışçıl çözüm çağrılarımızı sizlere iletmek üzere bu mektubu kaleme almış bulunmaktayız.
EN BÜYÜK ACIYI KADINLAR YAŞIYOR 
Savaş uçakları dahil en ağır silahların kullanıldığı bu harekatın hedefindeki Afrin’de yerleşik halkla beraber, IŞİD saldırılarından, savaşın yıkımlarından kaçan yüz binlerce sivil yaşamaktadır. Afrin, Suriye’de yedi yıldır devam eden savaşın felaketinden korunmayı başarmış ve bölge halkları için güvenli alan haline gelmiştir. Afrin’e yönelik başlatılan 20 Ocak 2018 tarihli operasyonun ne kadar süreceği belirsizdir. Bu harekat, şimdiye kadar onlarca sivilin ölümüne, yerleşim yerlerinde büyük yıkıma ve göçe neden olmuştur. Bu savaşta en büyük acıyı kadınlar ve çocuklar yaşamaktadır.
AFRİN’E SAHİP ÇIKMAK İNSANLIĞIN GÖREVİDİR
Belirtmek isteriz ki Suriye ve Irak’ ta, Kürt halkının öncülüğünde yürütülen mücadelede, başta kadınlar olmak üzere bütün insanlık için tehdit olan IŞİD çeteleri bertaraf edilmiş, kaçırılan, tecavüze uğrayan, köle pazarlarında satılan her halktan binlerce kadın özgürlüğüne kavuşturulmuştur. Demokratik ulus düşüncesiyle, Demokratik Suriye Federasyonu çatısı altında Kürt, Arap, Türkmen, Asuri, Süryani, Ezidi, Ermeni halklarının eşit, özgür ve barış içinde bir arada yaşamalarını; yapılan demokratik ve özgür seçimlerle garanti altına alınmıştır. Bugün de Afrin halkına sahip çıkmak tüm insanlığın görevidir, sorumluluğudur.
AFRİN TÜRKİYE’NİN SINIR GÜVENLİĞİNİ KORUYOR’ 
Türkiye tarafından öne sürülen sınır güvenliği iddiaları, bu operasyonun sadece gerekçesidir. Bugüne kadar Afrin’de IŞİD teröristlerinin Türkiye’ye geçişi önlenmiş ve bu anlamda Afrin Türkiye’nin sınır güvenliğini koruyan bir konumda olmuştur.
HUKUKİ TANIMI İŞGALDİR 
Bu operasyonla Türkiye, tarafı olduğu uluslararası sözleşmeleri, uluslararası hukuku ihlal etmiştir. Angajman kuralları hiçe sayılarak başlatılan bu operasyonun hukuk literatüründeki tanımı işgaldir.
SİYASİ SÜREÇ SABOTE EDİLİYOR
Suriye ve Irak’ta IŞİD’in büyük ölçüde yenildiği, çatışmasızlık barış ve çözüm arayışlarının ön plana çıktığı bir dönemde başlatılan bu operasyon, siyasi çabaları sekteye uğratacaktır. Savaşı ve kaosu derinleştirecek bir adım olan bu askeri harekat, bölge istikrarı ve güvenliği için açık bir tehdittir. Bu operasyon aynı zamanda Türkiye’de yaşayan yaklaşık 20 milyon Kürt’ün de demokratik çözüme ve barışa dair inancını kırmakta, birlikte yaşama umudunu zayıflatmaktadır.
Devletlerin politikaları, halkların birlikteliğini ve toplumsal barışı esas almalıdır. Birlik bütünlük ve ülke sınır güvenliğinin sağlanması, askeri ve güvenlikçi politikalarla değil ancak barışçıl politikalarla tesis edilebilir.
Bu kapsamda;
* Afrin’e yönelik askeri operasyonun derhal durdurulması,
* Afrin’de yaşayan halkların başta yaşam ve sağlık hakları olmak üzere temel haklarının garanti altına alınması,
*Sağlık, gıda ve her türlü insani yardımın bölgeye acilen gönderilmesi gerekmektedir.
Bölgede kalıcı barışın sağlanması için demokratik ve siyasi müzakere sürecinde Suriye’deki tüm halkların temsiliyetinin sağlanması, halkların ve inançların bir arada yaşamasının teminatı olacaktır. Kürtler savaşın ve kaosun değil, çözümün, demokrasinin ve barışın bir parçası olmak istemektedir.
Bu hassas konudaki düşüncelerimizi sizlerle paylaşmayı insani ve vicdani bir sorunluluk olarak görüyoruz. Afrin’e yönelik savaşı durdurmak için yüksek duyarlılık ve göstereceğinizi umuyoruz.” MA

About Editor Editor

Check Also

Nevin Yıldırım ve Çilem Doğan Davalarında Suç ve Ceza

Kadın ve şiddet kelimeleri yan yana geldiğinde, çoğunlukla kadını kurban // mağdur rolünde, yani şiddetten …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *