‘Türkiye altınlarını ABD’den kaçırdı’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yatırım aracı olarak altına olan ilgisi gizli saklı bir bilgi değil. Hatta Erdoğan dolardaki yükselişe karşı Kasım 2016’da vatandaşlara ‘Altın alın’ çağrısı yaptı.

Keza dün de dış borçlanmaların da altınla gerçekleşmesi gerektiği tavsiyesinde bulundu. Erdoğan’ın bu sözleri devlet tarafından da emir kabul edilmiş olacak ki, altın Merkez Bankası tarafından da bir politika aracı olarak kullanılmaya başladı.

Merkez Bankası’nın altın rezervleri geçtiğimiz yılın ortasından bu yana rekor seviyede artıyor. Hatta öyle ki altın rezervi biriktirme hevesi nedeniyle Türkiye’nin altın ithalatı patlamış durumda. Son 14 aylık altın ithalatı 21 milyar dolarla cari açığın en önemli nedenlerinden biri kabul ediliyor. Peki bu kadar altın neden ithal ediliyor.

Cevabı aslında sadece Türkiye’ye özgü değil. Son yıllarda başta Çin olmak üzere Rusya ve İran da küresel dolar egemenliğini yıkmak için altın stokluyor. Bu yüzden cevabı sadece ekonomi değil, politikada ve Türkiye’nin bu alandaki eğilimlerinde aramak gerekiyor.

Öte yandan Türkiye’nin altın stokladığına ilişkin veriler bir süredir medyada da yer buluyor. Hürriyet’ten Uğur Gürses ise konunun başka bir boyutuna dikkat çekmiş. Bugüne kadar altın rezervlerini ABD ve İngiltere’de stoklayan Türkiye’nin önemli bir pozisyon değişikliğine gittiğini belirtiyor.

Merkez Bankası’nın yıllık faaliyet raporunu inceleyen Gürses, Türkiye’nin ABD’deki altın rezervlerinin tamamını İngiltere ve yurtiçine taşıdığını kaydediyor. Sanırız bu bilgi iki ülke arasındaki ilişkiler ve karşılıklı güvensizliği de özetliyor.

Gürses şunları yazıyor:

‘Merkez Bankası’nın altın rezervlerini tuttuğu çeşitli merkezler arasında çok uzun süredir ABD Merkez Bankası Fed de vardı. Banka, 2017’de ABD Merkez Bankası Fed’de bulunan 28.6 ton altını tamamen sıfırlamış. Sıfırlama, bu altınları Fed’den alıp Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ve Britanya Merkez Bankası’na (BOE) çekerek olmuş. Çok açık ki; ABD ile olan “diplomatik kriz”, Suriye’ye yapılacak askeri operasyonun olası devam senaryoları üzerine bu karar alınmış olmalı.’

Gürses altın rezervlerinin ABD’den çıkarılmasına ilişkin Suriye’deki gelişmeleri gerekçe gösterirken, bankacılık sektöründe uzun süredir Zarrab davası nedeniyle ABD Hazinesi’nin Halk Bankası ve Türkiye’ye yüklü miktarda ceza kesilebileceği beklentisi hakim.

Bu da, söz konusu taşımanın, Türkiye’nin olası bir ceza halinde nakit altın varlıklarına el konmaması için aldığı olası bir tedbir olarak da yorumlanabileceğini gösteriyor. Resmi rakamlara göre Türkiye’nin 2017 sonunda 564 ton olan altın rezervlerinin yüzde 66.5’i  İngitere Merkez Bankası’nda yüzde 3.3’ü İsviçre’de, kalan yüzde 24.5’lik bölümü ise yurtiçinde tutuluyor.

ahvalnews.com

Related Articles