Türk ordusu Güney’e girdi

Türk ordusu, 27 Eylül’de Güney Kürdistan sınırını geçerek Barzan bölgesine bağlı Tepê Xwedê silsilesi ve çevresine yönelik operasyon başlattı. Gerilla müdahale etti.

HPG, Türk ordusunun Güney Kürdistan’a yeni bir işgali girişimi başlattığını duyurdu. Sınır bölgesinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) dün yazılı açıklamasında, Türk ordusunun 27 Eylül günü Güney Kürdistan’a geçerek Barzan bölgesine bağlı Tepê Xwedê silsilesi ve çevresine yönelik bir operasyon başlattığını bildirerek, şu detaylarıpaylaştı:

* İşgal ordusu obüs ve havan toplarıyla yoğun bir şekilde bombaladığı Tepê Xwedê mıntıkasına Skorsky tipi helikopterlerle indirme yaptı. 27 Eylül günü sabah saatlerinde işgalci güçler aynı bölgede bulunan Bayrak tepesine ilerlemeye çalıştı. Saat 05.00’te aynı bölgede bulunan gerillalar, Türk askerlerine müdahale etti ve alanda şiddetli çatışmalar yaşandı.

* Operasyona bağlı başka bir birlik de Koordine tepesi mevkiinden sızma girişiminde bulundu. Bu operasyon birliği de gerillalar tarafından etkili bir şekilde vuruldu.

* Gerillalar, aynı gün saat 18.00 sıralarında Bayrak tepesi yakınlarında bulunan bir Türk birliğini hedef alıp yakın mesafeden vurdu; ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.

* Türk ordusu, İnsansız Hava Araçları (İHA) koordinesinde operasyon alanını ve Adil Beg köyü çevresini savaş uçakları, Kobra tipi helikopterler, obüs ve havan toplarıyla yoğun bir şekilde bombalıyor.

2 zırhlı imha, 12 asker ölü

Şehit Bedran Gundikremo ve Şehit Nalin Muş Devrimci Hamlesi’nin ikinci aşaması kapsamında Colemerg’in Çelê (Çukurca) ve Şemzînan (Şemdinli) ilçelerinde Türk ordusuna yönelik eylemler düzenlendi. BİM’in verdiği bilgiler şöyle:

* Çelê’den Hakkari istikametine 25 Eylül günü saat 01.30 sıralarında ilerleyen zırhlı araç konvoyu Kesrokê alanında hedef alındı. Konvoyda bulunan 2 Kirpi tipi zırhlı araç vurularak imha edildi; 12’den fazla asker öldürüldü, 6 asker de ağır yaralandı.

* Türk ordusu eylemin ardından İHA’ların desteğinde bir operasyon başlattı. Hakkari ile Çelê arasındaki yolu kapatan işgalci güçler, 26 Eylül günü saat 11.30 sıralarına kadar Kobra tipi taarruz helikopteri, obüs, havan ve tanklarla alanı yoğun bir şekilde bombaladı. Bu bombardımanlar sonucunda alanda görevli bulunan Şahan Masiro (Süphan Bal / Şırnak), Şiyar Yılmaz (Rıdvan Balta / Mersin) ve Tolhıldan Tekoşin (Saliha Karahan / Şırnak) şehit düştü.

Bayê tepesinde vuruldular

* Gerillalar, 26 Eylül günü 15.20’de ve 27 Eylül günü saat 09.30’da Gever (Yüksekova) ilçesine bağlı Bayê tepesinde konumlanan Türk güçlerine yönelik eylemler düzenledi. Her iki eylemde de mevziler iki koldan ateş altına alındı. Bu eylemlerde tespit edilebilen 2 Türk askeri öldürüldü. Türk güçleri eylemin ardından alanı obüs ve havan toplarıyla bombaladı.

Suikast yapıldı

* Şemzînan’a bağlı Kurê Mızgeftê tepesinde konumlanan Türk askerlerine yönelik suikast eylemi yapıldı; 1 asker öldürüldü.

Bagok ve Qelanıs’tan çekildiler

* Türk ordusunun 25 Eylül günü Mardin’in Bagok alanına bağlı Bederê, Bazidê, Xirbê Mişka ve Bagok Şehitliği mıntıkalarında başlattığı operasyon 26 Eylül günü saat 05.00’te sonuçsuz bir şekilde geri çekildi.

* Türk ordusu 26 Eylül günü Siirt’in Baykan ilçesine bağlı Qelanıs alanında, Toxe, Xacinan, Sılınd, Madalan, Xelika, Bılvanıs, Arınc köyleri Batman ve Baykan korucuları ve 2 bin askerin katılımıyla geniş kapsamlı bir operasyon başlatmıştı. Operasyon 27 Eylül günü akşam saatlerinde sonuç alamadan geri çekildi.

* İşgalci Türk ordusunun Bitlis alanındaki operasyonlarına öncülük yapan kontra birliklerden birine yönelik 27 Eylül günü saat 09.00’da bir eylem düzenlendi. Bitlis’in Mutki ilçesine bağlı Xaçina köyü yakınlarında pusulama faaliyeti yürüten birliğe yönelik eylemde  1 kontra öldürüldü.

* Türk savaş uçakları, 27 Eylül günü Medya Savunma Alanları’nın Metina bölgesine bağlı Korka tepesini ve Gare bölgesine bağlı Heft Tebax tepesini bombaladı.

ANF/BEHDİNAN


1437

 

Related Articles