Home / GÜNCEL BÖLGESEL GLOBAL HABERLER / Kurdistan / Türk ordusu, DAİŞ gibi tapınağa saldırdı

Türk ordusu, DAİŞ gibi tapınağa saldırdı

Türk ordusu, geçmişi M.Ö. 1300’e dayanan, tarihsel anlamı olan Eyn Dara Tapınağı’na da saldırdı.

Türk ordusu, Efrîn’e dönük işgalci saldırılarında, DAİŞ çetelerini aratmayan şekilde tarihsel değerleri de hedef alıyor. Kürdistan coğrafyasına ait her şeyi soykırımcı bir zihniyetle hedef alan Türk ordusu, şimdi de tapınaklara saldırıyor.

Halep’in kuzeybatısında Efrîn’e bağlı Eyn Dara köyü yakınında bulunan antik Eyn Dara Tapınağı, işgalci saldırılar yapan Türk savaş uçaklarının bombardımanı sonucu büyük zarar gördü. Eyn Dara, İbranice İncil’de anlatılan Birinci Tapınak olarak da bilinen Süleyman Tapınağı’yla benzerlikleri nedeniyle dikkat çekiyor ve geçmişi M.Ö. 1300’e dayanıyor.

TÜRKİYE KINANDI

Tanrıça İştar’a, tanrıça Astarte’ye veya Ba’al Hadad tanrısına adandığı söylenen Eyn Dara Tapınağı’nın saldırıya uğradığını Suriye Kültür Bakanlığı açıkladı. Bakanlığa bağlı Antik Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü, uluslararası kuruluşlara “Efrîn’deki arkeolojik ve kültürel eserleri hedef almaması için Türkiye’ye baskı uygulayın” çağrısında bulundu ve Türkiye’yi kınadı.

İngiltere merkezli, muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları İçin Gözlemevi de Türkiye’nin saldırılarında Eyn Dara Tapınağı’nın zarar gördüğünü ifade etti.

 

TIPKI DAİŞ

DAİŞ çeteleri de saldırılarında pek çok tarihi eseri yıkmış, hatta yağmaladığı alanlardaki eserlerin bir kısmını Türk tüccarlara satmıştı.

Türk ordusunun da aynı zihniyetle, mezarlıklardan tarihsel anlamı olan yapıtlara kadar Kürtlere ait birçok şeyi hedef aldığı biliniyor. ANF

About Editor Editor

Check Also

AİHM Roboski Katliamı başvurusunu iptal etti

AİHM, savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 kişinin katledildiği Roboski Katliamı için yapılan başvuruyu, talep edilen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *