Titan Dünya’ya Düşünüldüğünden Daha Fazla Benziyor

Satürn’ün en büyük uydusu Titan’ın, Cassini uzay aracı tarafından çıkarılan topolojik haritası sayesinde Titan’ın Dünya’ya düşünüldüğünden, daha fazla benzediği ortaya çıktı. Aynı Dünya gibi global deniz seviyesine sahip olduğunu hayal edebiliriz. Cassini sayesinde Satürn’ün ayı Titan’a ilk kez yakından bakarken, alınan görüntüler ile Dünya ile benzerlikler araştırıldı.

Daha önceki araştırmalarda ayın yüzeyinde hidrokarbon okyanusları olduğu doğrulansa da, yeni analize göre bu  okyanusların aynı Dünya’daki gibi deniz seviyesine(eşpotansiyel yüzeye) sahip olabileceği ortaya kondu. Araştırmalar    Geophysical Research Letters’de yayınlandı.

Bu gözlem Dünya’dan 1,5 milyar km uzakta olunca, gerçekten inanılmaz bir ölçüm özelliği taşıyor. Cornell Üniversitesi’nden araştırmacı, Alex Hayes güneşten 10 au uzaktan yapılan ölçümün yaklaşık 40 cm hassasiyet sahip olduğunu belirtti. Ayrıca Hayes Titan’da akan bu hidrokarbon göllerinin yüzey altında birbiriyle etkileşim halinde olduğuna inanıyor. Bu da Titan’da önce düşünülenden daha fazla sıvı hidrokarbon olabileceğine  işaret ediyor olabilir.

Titan güneş sistemindeki stabil sıvı göllere ve denizlere sahip olan tek dünya… Fakat bu göller sıvı etan ve metan gazından oluşuyor. Yani ortam çok soğuk. Titan mı  Europa mı? Titan güneş sisteminde Dünya’ya benzeyen tek ay değil. Jüpiter’in ayı Europa’ya dair yapılan gözlemler , buzul uydunun dünya dışı yaşama ev sahiplik edebileceğine inanmamıza neden oluyor. Hatta NASA Europa’ya bir sonda indirerek, organik bir hayatın izini sürmeye planlıyor.

ESA’nın da desteğiyle planlanan görev 2020’lerin ortalarını bulabilir. Titan’a dair yapılan bu keşif oldukça önemli olsa da, dünya dışı hayat arayışına ilişkin en büyük favori halen Europa Europa’daki okyanusların kimyasal içeriğinin Dünya’daki benzerken, Titan’da Dünya’dan yoğun bir atmosfere ve stabil bir sıvı yüzeye ve global deniz seviyesine sahip.

Bu bulgular NASA’nın uzay keşfi görev programı New Frontiers’ı etkileyebilir. Dragonfly adı verilen yarı otomatik quadkopter Titan’ın yüzeyine gönderilebilecek final adaylarından biri. Titan adına yapılan bu yeni keşif belki de sadece bu dağının görünen kısmını oluşturuyor , yeni keşifler bizi bekliyor olabilir.

Kaynak:Gerçek Bilim

Related Articles