Home / Uncategorized / The Washington Times: KDP ve Türkiye PKK’ye karşı anlaştı

The Washington Times: KDP ve Türkiye PKK’ye karşı anlaştı

The Washington Times’ın haberinde, KDP ve Türkiye’nin PKK gerillalarına karşı sınır bölgelerinde “güvenlik bölge” kurmak için anlaştıkları kaydediliyor. 

ABD’nin en çok tanınan gazetelerinden The Washington Times, dünkü basımında Türk devleti ve Kürdistan Demokrat Partisi’nin yeni ortak çalışmalarına ilişkin bir haber yayınladı.
The Washington Times’ın haberinde, KDP ve Türkiye’nin PKK gerillalarına karşı sınır bölgelerinde güvenlik bölge kurmak için anlaştığı kaydediliyor. Söz konusu sınır bölgelerin Bakur ve Başûrê Kürdistan sınırında olacağı, sivil yurttaşların bu “güvenli bölgelere” girmesinin yasaklanacağı ve giren herkesin hedef alınacağı belirtiliyor.
Haberde, KDP ve Türk devletinin bu anlaşmayı PKK gerillalarına karşıtlık amacı ile yaptığına dikkat çekiliyor.
Gazetenin haberinde dikkat çeken bir diğer husus ise, güvenli bölgelerin kurulması için yapılan anlaşmanın zamanlaması oldu. Haberde, anlaşmanın KDP’nin Türk devleti ile ilişkilerini yeniden güçlendirmek için çaba sarf ettiği bir süreçte yapıldığını ve Kürdistan Bölgesi’nde yapılan referandumun ardından Türk devleti ile bozulan ilişkilerini yeniden eski haline getirmek için anlaşmaya vardığı kaydediliyor.
Haber analizinin devamında Kürtler tarafından DAİŞ çetelerinden temizlenen bölgelerin büyük bir kısmının, referandumun ardından Irak hükümetinin kontrolüne geçtiği belirtiliyor.
KDP’nin daha önce de Bradost bölgesini Türk devletine teslim ettiği ortaya çıkmıştı.
http://www.rojnews.org

About Editor Editor

Check Also

Yeni oyuncumuz Fransa…

Bir kaç gündür Fransa’nın ‘destek’ vaadiyle yatıp kalkar olduk onun da NATO, AB ve BM …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *