Tarsus Cezaevi’ne sevk edilen kadınlar: Darp ediliyoruz duyun sesimizi

Sincan 1 Nolu Kadın Kapalı Cezaevi’nden Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen 15 kadının darp edildiği ileri sürüldü.

Yapımı yeni tamamlanan Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’ne 28 Haziran’da Sincan 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan 15 kadın tutuklu sevk edildi. Cezaevi’ne sevk edilen Şefika Bilici, Leyla Aşkan, Sözdar Acar, Şehriban Çoban, Nayime Encü, Cemile Duman, Tuba Sert, Sultan Atabay, Dilan Bakay, Şerika Atoş ve Şilan Çetiner adlı kadın tutukluların cezaevi girişinde asker ve gardiyanlarca darp edildiği ileri sürüldü. 15 tutuklu kadına eşyalarının verilmediği öğrenilirken, darp sırasında kadınların vücutlarında morluklar oluştuğu öğrenildi.

‘SESİMİZİ DUYUN’

Şehriban Çoban, dün gerçekleştirilen görüşmede ailesine şunları anlattı: “Geçen Çarşamba 15 arkadaşımızla birlikte buraya sürgün edildik. Cezaevine ilk girdiğimiz sırada bir arkadaşımızı dövdüler. Biz tepki gösterince kadın ve erkek gardiyanlardan oluşan çok sayıda kişi bize saldırdı. Bizleri tek tek odaya aldılar. İki kişi ellerimizi arkadan büküp diğer bir kişi ise elleriyle dövüp, saçlarımızı çekip, tırnaklarıyla tırmaladılar. Dayaktan sonra bizi başka odalara götürüp, orada da dövdüler. Yatmak için herhangi bir şey vermediler. Kişisel eşyalarımızı da vermediler. Yemek ve su kısıtlaması var. Ayakkabılarımızı ve çoraplarımız aldılar. Çıplak ayakla geziyoruz. Aile ve görüş yapıldıktan sonra biz tekrar darp ediliyoruz. Burada büyük bir baskı ve şiddet var. Bizim sesimizi duyun.”

DİHABER

Related Articles