Süleymaniye’de kadın sürücülerin ‘mor’ protestosu

Süleymaniye’de bazı kesimler tarafından ‘kadınların araba kullanması haramdır’ sözlerine tepki gösteren kadınlar, araçlara mor kurdeleler bağlayarak, “Sokaklar bizimle güzel” dedi.

Federal Kürdistan Bölgesi’nde bazı kesimlerin Suudi Arabistan’da yayınlanan “Kadınlara şoförlüğün haram kılınması” adlı bir kitabın Kürtçe çevirisini yaparak, bu geri düşünceyi destekler beyanlarda bulunması kadınlar tarafından protesto edildi. Süleymaniye’de Titanik Otel’in önünde bir araya gelen yüzlerce kadın, “Bölgeye hiçbir gerici düşüncenin dayatılmasına izin vermeyeceğiz” dedi. Rojnews’te yer alan habere göre; kadınlar adına konuşan Hanım Rahim, “Bugün bazı örgüt ve eylemciler kadınların araba kullanmasını haram gören sözlere karşı sokaklara indi. Yayınlanan bir kitapta ‘kadınların araba kullanması haramdır’ sözleri yer alıyor. Bunun kaynağının Suudi Arabistan olduğunu biliyoruz. Bu fikirlerin ve zihniyetin Kürdistan’a, vatanımıza girmesine izin vermeyeceğiz. Dışarıdan gelen ve kadınları ve Kürdistan’ı gerileten hiçbir gerici kültürü kabul etmiyoruz” dedi.

Kadınlara destek için eyleme katılan Kürdistan Bölgesi Din Alimleri Temsilcisi Mele Niyazi Hewrami ise “Kürdistanlı meleler emekleri ve çabalarıyla çalışan kadınları desteklemeleri gerekir. Gururla söylüyorum, eşine araç kullanmayı öğreten ilk kişi benim. Tüm bu sözlere ve açıklamalara cevap veriyoruz ve diyoruz ki, bu tür şeyleri zamanı geçti. Şimdi kadınların önde yer aldığı yeni bir çağda yaşıyoruz. Dinde gerici ve şiddet dolu düşüncelere karşı mücadele etme var. Ancak bazı gerici şeyleri Kürdistan Bölgesi’nde dağıtarak meşruiyet sağlama peşindeler. Kürdistan Bölge Hükümeti Eğitim Bakanlığı Diyanet İşleri Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu buna karşı ciddi bir tavır sergilemelidir. Özgürlükleri ayaklar altına alan hiçbir yazı ya da kitabın dağıtılmasına izin verilmemelidir. Çünkü bu Kürdistan toplumu için sorun yaratır” diye konuştu.

Açıklamanın ardından kadınlar araçlarıyla konvoy oluşturarak şehir turu attıktan sonra caddelerde gördükleri araçlara mor kurdele bağladı. (gazetesujin)

Related Articles