Son Haberler
November 24, 2017 - Mısır’da camide katliam!
November 24, 2017 - ABD dış politikası Ortadoğu’da iflas etti-Robert Fisk
November 24, 2017 - Times: Erdoğan, Şam’a danışmadan Suriye’de Kürtlere saldırmama sözü verdi
November 24, 2017 - El Ahram: Ankara, Mısır’da iktidarı ele geçirmek için Müslüman Kardeşler ile ortak plan yaptı
November 24, 2017 - İslamın evlatları ve Türkiye İran’ın hizmetinde-Armağan Kargılı
November 24, 2017 - New York Times: Trump’la bağlarını koparan Flynn, Rusya soruşturmasında işbirliği sinyali veriyor
November 23, 2017 - Moskova: Türkiye’nin Kürtlerle ilgili ‘çekincelerine’ rağmen Suriye kongresi toplanacak
November 23, 2017 - 300 binlik askeri ordu..Kobane’de kırıldı
November 23, 2017 - solcu ne yapar? -ayşe düzkan
November 23, 2017 - Fukara Tahir’in anısına – Can Şafak
November 23, 2017 - NATO kafa NATO mermer… Doğan Özgüden
November 23, 2017 - Savcılıkla Atilla’nın Avukatları Uzlaşamadı
November 23, 2017 - Oyunu Rusya kurdu, Türkiye şerhi koydu, İran memnun – Murat Yetkin
November 22, 2017 - Tiflis’te DAİŞ operasyonu
November 22, 2017 - 250 avukat Öcalan’la görüşmek için başvuru yapacak
November 22, 2017 - Malatya’da Alevi evleri işaretlendi
November 22, 2017 - Putin: Suriye’deki tüm kesimler Ulusal Kongre’ye katılacak
November 22, 2017 - Filipinler diktası devrimcilere karşı savaş ilan etti
November 22, 2017 - Kobanê saldırısı Musul’daki Türk konsolosluğunda planlandı
November 22, 2017 - Bilimsel tezlerim/I -Selim Temo
deng24.com

Sömürge Tabka’dan Özgür Tabka’ya yolculuk…-İZLENİM

KADER SAKLI/ANF

“Baraj kenarındaki sevinç aslında bir bütünden Tabka’nın sevinci. Geçmişin unutulmadığı ama acının izlerinin yeni yaşamın rengiyle değiştiği Tabka’nın…”

Tabka baskıdan, zulümden ve karanlık zihniyetten kurtularak yeni özgürleştirilmiş bir kent. Tabka özgürleştirilir özgürleştirilmez yeni yaşamın ilk filizlerini yerinde görülebilmek için yollara düşüyoruz. Biraz tehlikeli uzun ve belirsiz bir yol…

Tabka yolu yemyeşil ağaçları, tepeleri, denizi andıran Tabka barajı ile karşılıyor bizi. İlk asayiş noktasında QSD güçleri ile karşılaşıyoruz. Savaşın izleri hala çok sıcak ve geriye kalan yıkıntılar savaşın boyutunu ortaya koymaya yetiyor. Kent merkezine doğru ilerledikçe izler yalnızca yıkık binalarda değil insanların suratında da belirginleşiyor.

HER KADININ BİR HİKAYESİ VAR

QSD güçleri tarafından üç ay önce özgürleştirilen Tabka 4 yıl boyunca karanlığa hapsedilmiş bir cennet adeta. Kadınlar ise 4 yıl boyunca yaşadıkları cehennemin ardından yeniden özgürleşmenin verdiği şaşkınlıkla yüzlerinde korku izlerini silmeye başlamışlar. Tabka pazarlarında satılan ve köle muamelesi gören kadınların hepsinin bir hikayesi var. 4 yıl boyunca zorla giydikleri kara çarşafların ardında saklanılan hikayeler özgürleşmeyle adım adım gün yüzüne çıkıyor.

KADINLAR KORKMADAN ÇALIŞIYOR

4 yıl boyunca yaşamadıkları zulüm kalmayan Tabka kadınları, QSD güçleri kenti özgürleştirdikten sonra yaşamın her alanında yerini almaya ve üzerindeki kara çarşafları atmaya çalışıyorlar. Kentin dört bir tarafında çok kısa bir sürede kadınca bir yaşamın renginin örüldüğünü bile görebilirsiniz. Bu topraklarda kadınlar ilk defa korkmadan çalışıyor, üretiyor ve kimsenin kendi emeğini yok saymasına ve kendilerini boyunduruk altına almalarına izin vermiyorlar.

Tabka’da yaşayan kadınların hikayelerini anlatmak bizler için çok güç. Zira bu topraklarda ‘ölümlerden ölüm beğen’ sözü ette kemiğe bürünmüş durumda. Dört yıl boyunca Tabka’da yaşayan insanlar ölümün her türlüsünü görmüşler.

Bizleri Tabka Meclisi Eşbaşkanı Rewşen karşılıyor. Rewşen, Tabka’nın özgürleşmesinden sonraki değişimi anlatırken o heyecanını biz de paylaşıyor kendimizi o değişimin içinde buluyoruz. Yaşamın her alanında yüzde seksenin kadınların var olduğunu, kurulan kadın meclislerinde kadınların kendi sorunlarını tartışıp kendileri çözümler ürettiğini, kadınların ilk defa bu kadar özgür nefes alabildiğini, artık sokağa çıkarken DAIŞ tarafından sokak ortasında işkence korkusu yaşamadıklarını heyecanla anlatıyorlar. Eşi dört yıl önce DAIŞ tarafından kaçırılan Rewşen iki küçük oğlu ile birlikte kadınlar için ve kendisi için mücadele edeceğini söylüyor bizlere.

KUTSAL YOLCULUĞUN ŞÖFÜRÜ

Daha sonra Tabka barajına gitmek istiyoruz. Bizlere rehberlik etmesi için Nesrin isimli bir kadınla tanışıyoruz. Tabka barajına gitmek için yola koyuluyoruz. Nesrin’in araç kullanması elbette dünyanın başka yerlerinde çok normal ama kadınların nefeslerinin bile esir edildiği bu topraklarda bizim için çok kutsal bir yolculuk.

EFRİNLİ NERİMAN’IN HİKAYESİ

Nesrin dört yıl boyunca bırakın araba kullanmayı sokağa bile çıkamadığını ifade ediyor ve bizimle Efrinli Neriman’ın hikayesini paylaşıyor: Üç çocuk annesi Neriman’ın büyük kızı DAİŞ tarafından esir alınmış. Neriman da zina yapıyorsun suçlamasına maruz bırakılmış. Neriman DAİŞ tarafından üç defa recim ediliyor. Her recimde hastaneye götürülüp tedavisi yaptırılan Neriman her tedavinin ardından tekrar recim ediliyor. Üçüncü recimde ise katlediliyor.

Neriman’ın hikayesini Tabka barajının özgür akan suyuna bırakıyoruz. DAİŞ kaçarken arkasında sağlam bir yapı bırakmamak için her tarafa mayın döşemiş. Mayın temizleme çalışmaları ve teknik tamirler için kollar sıvanmış. Tam o sırada çalışanlardan biri elinde tatlı tepsisi ile görünüyor. Eşinin bugün doğum yaptığını ve bir kızı olduğunu söylüyor. Sevincini tatlı tepsisine koyup bizimle paylaşıyor. 3 ay öncesine kadar kız çocuğu olan ailelerin sevinç değil kaygı duygusu yaşadığını ama artık özgür Tabka’da özgür kız çocukları yetiştirebilecekleri için mutlu olduğunu söylüyor.

Baraj kenarındaki sevinç aslında bir bütünden Tabka’nın sevinci. Geçmişin unutulmadığı ama acının izlerinin yeni yaşamın rengiyle değiştiği Tabka’nın…

Çocuklar sokaklarda, kadınlar meclislerde ve savunmada, erkekler ise yeniden inşa çalışmasında. Kısacası kimin elinden ne gelirse herkes yeniden ve özgürce Tabka’yı kurma çabasında…

 

Related Articles