Home / MEDYA DEDEKTİFİ / Sol Ayarlar Enstitüsü Direktörü Sayın Belge yine ağır abi triplerinde

Sol Ayarlar Enstitüsü Direktörü Sayın Belge yine ağır abi triplerinde

Nihayet tatil bitti. Zanzibar dönüşü Londra’da Noel kalabalığına yakalandım. Derken bekleyen müşterinin-en azından bir tane varmış- meselesiyle ilgilenip, kâbuslarını defettim. Sonra dünü kutlama ve dinlenmeyle geçirdim. Biraz aksattım farkındayım ama emin olun Deng24 okurlarına karşı sorumluluğum bir an olsun aklımdan çıkmadı, hatta dün gece kâbusum oldu. Hep başkalarının başına gelecek değil ya dedektifinizin de böyle belaları olabiliyor.

Neyse peşrev faslını fazla uzatmayalım. Zira mühim bir büyüğümüz bol bol Maklube siftinilen Ahval sayfalarında beni bekler dururmuş, dünden beri.(https://ahvalnews.com/tr/soylesi/solun-bati-karsitipolitikalarinibugun-akp-hayata-geciriyor) “Yetmez ama Evet” psikozundan bir türlü çıkamayan Sayın Murat Belge’ye önce biraz kızdım. Sonra ise acıdım. Çünkü Erdoğan’ın politikalarının bi zamanlar nesnelerinden biri olduğunun dahi farkında olmayan, kendini beğenmişlik kuyusuna düşmüş, onca katil sevicilikten sonra rahat uyuyabilen ve olan bitene dair hiç bir siyasal sorumluluk duymayanların vurdum duymazlığıyla konuşan bir şahsın vicdanına seslensem ne olur…, seslenmesem ne…dedim. Onu bir kenara bıraktım.

Yalnız Sayın Belge’nin yine de haklı olduğu bir yön var. O da memleket solcularının bir kısmının milliyetçiliklerinden vazgeçmeden “solcu” oldukları. Yoksa Sayın Korkut Boratav’la Perinçek’i bir panelde bir birine yağlama yıkama yaparken nasıl başka türlü görebilirdik?(http://oncugenclik.org.tr/ekim-devrimi-konferansinaankaradayogun-ilgi/) Sayın Boratav’ın cahillikten böyle bir şey yapmış olma ihtimali yok. Daha çok benim aklıma, memleket ihtiyarlarının toprak çektikçe camiye daha fazla gelir gider olmaları geldi. Yoksa iç savaşa hazırlanan Erdoğan rejiminin bir numaralı destekçisiyle, insanın “55 yıllık dostluğu”nu anımsaması kolay olmasa gerek. Aksine bir insanın varsa bile böyle bir“doğum hatası” bunu silmek için elinden geleni arkasına koymamalı, icabında plastik cerrahiye bile başvurmalı.

Bir genç panelde “Antikapitalist olmadan antiemperyalist olunabilir mi” diye Perinçek ve Boratav’a sormuş. Perinçek gibi zamanında ABD uşaklığı yapıp “4. Ordu Rus sınırına!” çağrısı yapan birinin herhangi bir konuda söylediğini ciddiye almak gerekmez, ama Sayın Boratav acaba “antikapitalist olmayan antiemperyalistliklerin başarısız olduğunu” söyleyerek niye kaçamak bir yanıt vermiş. Haddim değil belki ama yine de Sayın Boratav’a Lenin’in kitabının ismini hatırlatayım:Emperyalizm, Kapitalizmin En Yüksek Aşaması 

Perinçek gibi saplandığı milliyetçiliğin bataklığında hülyalara dalan ve başkalarını da aynı batağa çekmeye çalışan, hep bir emperyalist güç adına havlayanlar, günümüzde emperyalizm ve kapitalizmin ayrılmaz bir bütün olduğunu “görmeyebilir”. Ama siz neden görmüyorsunuz Sayın Boratav?, “55 Yıllık dostluk”unuz Perinçek’in sol adına sıraladığı zırvalıklara da mı sesinizi çıkarmamanızı sağladı, yoksa sesinizi Perinçek’le aynı masada buluşmaya iten şey, kendinize ve bize uzun zamandır söylediklerinizin bir “yalan” olduğunu kabullenmeniz miydi?

Bitirmeden söyleyeyim asıl suç tabiiki bizde. Suç, solun değerleri olarak görebileceğimiz Sayın Boratav ve Sayın Belge gibi insanları düzene kaptırmak yerine, onların da pekala kendilerini özgürce ifade edip, geliştirebilecekleri bir devrimci hareket yaratılamayışında.

Medya Dedektifi

25.12.2017-Londra, akşam saatleri

About Medya Dedektifi

Medya Dedektifi

Check Also

Fabrika ayarlarına dönenler…

Önce elbette reiste görüldü çark etme emareleri. Ne de olsa artık kazançlı, Suriye’nin bir bölümünü …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *