Home / YAZARLAR / UFUK DEĞİRMENCİ / Siyasi doğruculukla havanda su dövmek kol kola

Siyasi doğruculukla havanda su dövmek kol kola

Bir kısım arkadaşım yine, siyasi iktidarın altındaki toprak sarsılırken siyasi doğruculukla havanda su döven bir sinikliğin kollarına zıplamış yine… Sosyal muhalefetin rolü pek fazla yok diye düşünerek mi yapıyorlar gerçekten anlayamıyorum. Fakat, “böyle yolsuzluk, rüşvet vb. şeyler yapılıyor olsa bile kapitalist sistemde yaşarken, savaşa silahlanmaya o kadar kaynak aktarılırken yolsuzluk üzerinden siyasi iktidarın eleştirilmesinin çok da anlamlı olmadığı” şeklinde yapılan yorumlar gerçek bir apolitizm örneği.

Bu teorik doğrular siyaset yapmaya yetmiyor biliyorsunuz değil mi? Siyaset burjuva güçler arasındaki sahte söylemlerle verilmiyor ama politik doğruların bu basitlikte tekrar edilmesinim hiç bir hükmü olmadığını da bilmenizi isterim..

Temiz küçük burjuva vicdanları rahatlatmaktan başka bir işe yaramadığını da..

Tayyip’i götürmeye dönük bir hamle olduğu çok açık olan bu tartışma mevcut siyasal söylemin etkisinin kırılarak yeni bir hakikat rejiminin inşasını hedefliyor. Söylem gerçekliğe göre daha belirgin bir rol oynuyor ama geç kapitalizmin kitle toplumunda siyaset biraz da böyle söylemler, kanaatler ve algılar üzerinden şekilleniyor maalesef. Kaçakçılık, ambargo delme, kara para aklama ve rüşvet göreli suçlar belki ama bunlar üzerinden şişirilen yeni söylem, mevcut egemenin şişkin söyleminin sönümleneceğine, yani gidici olduğuna dair bir kanaat oluşturmaya, iktidar dostu güçlerde dağılmaya karşıtlarında bir kenetlenmeye hizmet ediyor. Bu dudak büktüğünüz şeylerin siyaset alanında taşların yerinden oynadığı şeklinde değerlendirilmesi, siyaset yapma derdi olanların da doğrucu nutuklar atıp dışarıda kalmaktansa kendilerine uygun strateji ve taktikler geliştirerek gitme olasılığı olanın gidişinde pay sahibi olduğu algısı yaratarak geleceğe yatırım yapması gerekiyor.

Ufuk Değirmenci

30 Kasım 2017

About Ufuk Değirmenci

Ufuk Değirmenci

Check Also

Balonla Diktatörlük Durdurulur mu?: #SokaktaHayırVar

Referandum sandığıyla kuruluyorsa, sokakta kararlı bir duruşa vesile olan ve onu sembolize eden her şeyle …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *