Şili’de neoliberal Piñera 2. kez devlet başkanlığını kazandı

Şili’de sosyal demokratlar ile sağ arası mücadele olarak görülen devlet başkanlığı seçimlerini, neoliberal sağcı milyarder Sebastián   kazandı.

Sosyalist devlet başkanı Michelle Bachelet’nin desteklediği sosyal demokrat Alejandro Guillier ise yenilgiyi kabul edip rakibi Piñera’yı tebrik etti.

Sandıkların tamamına yakının açılmasıyla Sebastián Piñera’nın oy oranı yüzde 54 oldu.

Seçimlere ilk defa ülke dışından oyların da kabul edilmesine rağmen katılım oranı yüzde 48.5’te kaldı. Katılım oranının yüksek olmasından en çok Guillier’nin faydalanacağı yorumları yapılıyordu.

Solun yeni umudu Frente Amplio ise ilk turda 3. olmuştu ve 2. turda Guillier’i destekledi.

Neoliberal Sebastián Piñera, ülkede yaklaşık 20 yıllık sosyal demokrat yönetimlerin ardından 2010 yılında devlet başkanı seçilmiş, 2014 yılına kadar görevde kalmıştı.

Pinera, vergileri düşürme ve ekonomiyi yeniden canlandırma vaadiyle iş dünyasının oylarını da topladı.

Yaklaşık 10 yıl önce, Latin Amerika’da Arjantin, Bolivya, Brezilya, Şili, Küba, Ekvador, Hondoras, Nikaragua, Uruguay ve Venezuela sol liderler tarafından yönetiliyordu.

Ancak son yıllarda Arjantin, Brezilya ve Paraguay’da neoliberal siyasetçiler iktidara geldi. Venezuela’da ise hükümet karşıtları aylardır sokaklarda. Sebastián Piñera’nın zaferi de, Latin Amerika’da sağın  güçlendiğini gösteren son gelişme oldu.

Şili’de Arjantin’de olduğu gibi sağ iktidarın toplumsal muhalefete karşı devlet terörünü tırmandıracağı endişesi var.

Related Articles