Şêxmeqsûd deneyimi doğu mahallelerinde pratiğe geçiyor

SILÊMAN EHMED

HALEP – Halep’in Bistan Paşa Mahalle Meclisi Başkanı Mustafa Dibo, Şêxmeqsûd Mahallesi’ndeki halkların kardeşliği tecrübesinin Suriye’nin geleceğinin küçük bir örneği olduğunu belirtti. Bu fikrin doğu mahallelerinde yaşayan halkların zihniyetinde yer edindiğini ifade eden Dibo, Suriye genelinin bu tecrübeyi kendisine örnek almasını umduğunu söyledi.

Mustafa Dibo, Şêxmeqsûd Mahallesi’nde yaşayan halkların birlik tecrübesi ve halkların kardeşliği ile ortak yaşam düşüncesinin mahalle sakinleri arasında paylaşılması ve Halep’in doğu mahallelerinde uygulanması hakkında ANHA’ya konuştu.

Konuşmasının başında Suriye krizine değinen Dibo şöyle konuştu: “Vahşice yapılan terör saldırılarından dolayı çok büyük zorluklar çektik. Birçok devlet bize karşı komplolar düzenledi. S. Arabistan, Türkiye ve Katar bağlı çete grupları, bunun yanında diğer birçok devletin Suriye gönderdiği çeteler hunharca saldırılarının yanında halklar arasında ayrım soktular. Bu çete grupları halklar arasında şiddet ve ırkçılık fikirleri yarattı.”

‘Şêxmeqsûd direnişin kalesi oldu’

Konuşmasında Şêxmeqsûd sakinlerinin direnişine dikkat çeken Dibo, şunları belirtti: “Doğu mahallelerinin kenarında bulunan Şêxmeqsûd Mahallesi ittifak kurmuş tüm çete gruplarının saldırılarına maruz kaldı; ancak bu mahallelerde yaşayan halklar, çetelere ve zihniyetlerine yanıt verdi, tepki gösterdi. Çeteler, ortak yaşamı ve kardeşliği benimseyen Şêxmeqsûd sakinlerinin kurduğu birlik sonucunda mahalleye bir tek adım bile atamadı. Üstelik çetelerin mahalleyi kuşatma altına almış olmasına rağmen mahalle zafer kazandı ve oradaki güçler çeteleri mahallelerinden temizledi ve Şêxmeqsûd Mahallesi çetelere karşı direnişin kalesi oldu.”

İşgal döneminde Şêxmeqsûd halkıyla ilişki içinde olduğunu ifade eden Dibo, şöyle devam etti: “Doğu mahalleleri çetelerin hakimiyeti altındayken Şêxmeqsûd Mahallesi’ndeki kardeşlerimizle ilişki içindeydik. Mahallenin, halkların kardeşliğini yaşadığını duyduk. Mahallede birliğin ve kardeşliğin olduğunu, ekmeklerini birbirleriyle paylaştıklarını duyduk. Doğu mahallelerinde olanın aksine Şêxmeqsûd’da sevgiyi yaşıyorlardı.”

Dibo ayrıca, “Doğu mahalleleri YPG ve YPJ sayesinde özgürleştirildikten sonra Şêxmeqsûd Mahallesi’ndeki meclislerde yüksek derecede kardeşliğin birliğini gördük ve mahalleyle kurduğumuz ilişkilerde hep beraber halkların kardeşliğini tanıdık. Fakat çeteler döneminde kardeşlik arasındaki ayrım fazla derindi. Kürt, Arap ve Türkmen gibi halklar arasındaki mevcut ayrım dışında iki öz kardeş arasında bile ayrım vardı. Biri Suudi taratarıydı diğeri ise Türkiye ya da Katar taraftarıydı. Doğu mahallelerine kaos ve karışıklığın yayılması genel bir durumdu” şeklinde konuştu.

Bistan Paşa Mahalle Meclisi Başkanı, çetelerin ayrım yaratmadaki rolüne dikkat çekerek şunları belirtti: “Çeteler doğu mahallelerindeyken bölge halkı arasında ayrım yaratma rollerini oynuyorlardı. Kürt, Arap, Hristiyan ve Ermeni arasında ayrım vardı. Çeteler taifeler arasına da ayrım soktular ve halklar arasına fitne ektiler.”

‘Deneyim doğu mahallelerine geçti’

Şêxmeqsûd Mahallesi sakinlerinin yaşadığı deneyim hakkında Mustafa Dibo şunları ifade etti: “Şêxmeqsûd halklarının deneyimi, Suriye’de birlikten yana olan en başarılı deneyimdir. Mahalle halkları bununla, tüm Suriyelilerin hayali olan tek sesli olmayı başarmıştır.  Tüm halklar bir araya gelmez ve aralarında uzlaşma sağlamazlarsa Suriye krizi de çözülemeyecek.

Halkların kardeşliği deneyimi doğu mahallelerine geçti ve günden güne halkın fikirlerinde yer ediniyor. Bu, Suriye’de başarılı bir deneyim örneğidir ve gelecekteki Suriye’nin küçük bir örneği gibidir.”

Mustafa Dibo konuşmasının sonunda, her Suriyeliden birlik olmasını istedi ve şöyle konuştu: “Suriye krizinin çözümü, sadece Suriyelilerin bir araya gelmesi yoluyla olur. Böyle olursa sonunda gerçekten başarı elde edilebilir. Dış çıkarlar başarı elde edemez. Suriye’de ortak yaşamı benimsemiş tüm halklardan Şêxmeqsûd Mahallesi deneyimini Suriye krizinin temel çözüm yöntemi olarak ele almalarını istiyoruz. Bizler hak sahibiyiz ve Suriyeliler arasında çelişki çıkarmayız.”

(ge/cj)

ANHA

Related Articles