Şehbalı çiftçiler ekinleri topluyor

RÊZAN CEBEL

ŞEHBA – Şehba’nın özgürleştirilmiş yerlerinde yaşayan yurttaşlar, ekinlerini topluyor ve ürünleri Efrîn Kantonu’nda depoluyor.

Şehba’nın Türk devleti çetelerinden kurtarılan bölgeleri, yavaş yavaş eski huzurlu yaşamına geri dönüyor. Yurttaşlar tarım ile uğraşıyor, birçok ürün yetiştiriyor. Şimdi ise sonbaharda ektikleri ürünleri topluyor.

Til Rifet, Ihris, Mezrayên Fafîn, Kefer Naya, Kefer Nasih, Um Hoş, Um Qura, Herbel, Şêx Îsa, Hesacik, Werdiye, Helîse, Hasîn, Wehşiye, Neyrebiye, Şêx Kêf, Teane, Coba vb. köy ve beldelerde yaşayan yurttaşlar, bin bir emek vererek ektikleri ürünlerinin karşılığını alıyor.

Yurttaşlar Türk devleti çetelerinin saldırıları altında yaşamlarını idame ettirmeye çalışıyor ve tarım üSEHBA-BEREVKIRINA-GENIM1 ‫(164364801)‬ ‫‬rünleri ekerek geçimlerini sağlıyorlar. Bölgede 3 bin hektarlık alana buğday ekildi. Yurttaşlar her hektardan 10 çuval buğday elde ettiklerini belirtti. Ancak gündüzlerin sıcak, gecelerin soğuk olması ve yağmurların bolluğu nedeniyle buğdayların bir kısmı ziyana uğradı.

Şehba Yönetim Meclisi’ne bağlı Ziraat Konseyi, ekinlere zarar veren sünelere ve kurtlara karşı çiftçilere ilaç desteğinde bulundu.

Konsey Başkanı Qedûr Elo, buğdayın bölgede ekilen en önemli maddelerin başında geldiğini ifade ederek, “Bu nedenle buğdaylarını eksinler diye kısıtlı imkanlara rağmen çiftçilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık.”

QEDUR ELIŞehba bölgesindeki buğday depoları çeteler tarafından yıkıldığı için, Efrîn Kantonu Tarım Konseyi ile koordineli olarak çalıştıklarını ve bunun sonucunda kantonda buğday deposu inşa ettiklerini söyleyen Elo, “Şimdiye kadar 47 ton buğdayı Efrîn Kantonu’nda depoladık” dedi.

Qedûr Elo, buğday satım işlerini Şehba bölgesinde sürdüreceklerini, fakat olağanüstü durumlara karşı yurttaşlara buğday verebilmek adına bir kısmını stoklayacaklarını ifade etti.

Şehba’nın özgürleştirilmiş bölgelerindeki çiftçileri buğdaylarını daha önce Til Rıfat, Marî ve Şewarxa kasabalarında depoluyordu. Ancak bu yerler Türk devleti çetelerinin işgali altına girince buğdaylar Efrin Kantonu’nda depolanıyor.

(ge/na)

ANHA

SEHBA-BEREVKIRINA-GENIM1 ‫(1)‬ ‫‬ SEHBA-BEREVKIRINA-GENIM1 ‫(164364802)‬ ‫‬

Related Articles