“Rusya, Türkiye ve İran, Suriye’de DAİŞ ve Nusra’nın yok edilmesi için anlaştı”

Rusya’nın Soçi kentinde bir araya gelen Rusya, Türkiye ve İran genelkurmay başkanlarının, Suriye’de DAİŞ ve Nusra çetesinin varlığına son vermek için somut adımlar üzerinde anlaştıkları açıklandı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Gerasimov ve İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri bugün (21 Kasım) Rusya’nın Soçi şehrinde düzenlenen üçlü toplantıda bir araya geldi.

Görüşme, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımıyla yarın (22 Kasım) Soçi’de yapılacak Suriye konulu üçlü zirve öncesinde gerçekleşti.

Türkiye, Rusya ve İran genelkurmay başkanlarının gerçekleştirdiği görüşme sonrasında Rusya Savunma Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı.

Suriye’nin İdlip bölgesindeki “gerilimi azaltma bölgesi”nde koordinasyon seviyesini artıracak önlemler üzerinde anlaşıldığını belirtildiği açıklamada, üç genelkurmay başkanının, Suriye’de DAİŞ ve El Nusra (şimdiki adıyla Şam’ın Fethi cephesi) militanlarının geri kalan gruplarının yok edilmesi için somut adımlar geliştirdiği kaydedildi.

Ayrıca üçlü görüşmede Gerasimov, Suriye’deki askeri operasyonlarının aktif safhasının tamamlanmakta olduğunu belirtti.

Akar ve Bakıri’ye hitaben, “Sizlerin ortak çabalarıyla Suriye’de pek çok şey başardık” diyen Gerasimov’un, “En önemlisi, ülkenin (Suriye) egemenliği ve topraksal bütünlüğü korundu, iç savaş durduruldu, barışçıl hayatın yeniden kurulması ve göçmenlerin evlerine geri dönmesi için gereken koşullar yaratıldı” ifadelerini kullandığı bildirildi.

Kaynak :Sendika.Org

Related Articles