Rusya Krizi-Dr. Özlem Belçim Galip

Yeniden Rusya ile bir soğuk savaş çanları çalıyor. İngiltere’nin Salisbury şehrinde yaşayan eski Rus ajanı Sergei Skripal ve kızının sinir sistemini bozmak için kullanılan askeri bir maddeyle zehirlenmesi Rusya ve İngiltere’de diplomatik bir krize sebebiyet verdi. Bahsi geçen madde kimyasal silah kategorisine giriyor. Rusya zehirleme olayını elbette kabul etmiyor, ama İngiltere bundan emin. Ellerinde hiç bir kanıt yokken hem de. Hükümet alarmı yüzlerce insanın maddeden etkilenip hastanelere koşmasına sebep oldu.

Skripal yıllarca İngiltere için Rus istihbaratının bilgilerini sızdırdı. Hatta vakti zamanında İngiltere’deki diğer ajanların kimliklerini İngiltere’ye bildirdi. Yakalandı. Rusya’da 13 sene hapis cezası aldı. Bir kaç sene sonra afla çıktı ve İngiltere’ye yerleşti. İngiliz vatandaşı oldu. Şimdi İngiltere, vatandaşını korumak için kollarını sıvadı. 2006 yılında da başka bir Rus ajanı Rusya tarafından öldürülmüştü ve bunun üzerine İngiltere, 4 Rus ajanını İngiltere’den sınır dışı etmişti. Bu sefer 23 Rus diplomatını ajan oldukları gerekçesiyle İngiltere’den sınır dışı ediyor.

İngiltere, Ukrayna işgalinden dolayı AB ile başlattıkları Rusya ambargosunu daha da ileriye götürmeye çalışıyor. NATO’yu bile Rusya’nın üzerine salmaya çalışıyor. AB’yi harekete çağırdı, bazılarından moral desteği aldı bile. Amerika, Almanya ve Fransa ortak bir açıklama yaparak zehirleme vakasını kınayıp, bu olayı Britanya’nın hakimiyetine karşı bir saldırı olarak niteledi. Elbette İngiltere bu ülkeleri ikna etmeye çalıştı da öyle ortak bir bildiriye imza attılar. Ama İngiltere’nin istediği gibi Avrupa İngiltere’nin izinden gidip Rusya’ya ambargo uygulamayacaktır. Bu ajan zehirlenmesi meselesinin hükümet ve özellikle Başbakan Theresa May tarafından bu kadar büyük bir kriz haline getirilmesi insanı düşündürtüyor. Brexit tartışmalarının üstüne örtmek istemiş bile olabilir.

Ama kesin olan bir şey var ki İngiltere’nin ikircikli bir tutumuna daha şahit oluyoruz. Londra’da mültecilerin yaşadığı Grenfell adlı binada yangın çıkması sonucu onlarca kişi hayatını kaybetmişti. May, bir sürü eleştiriden sonra günler sonra olay mahallini ziyaret etmişti. Kötü sağlık servisinden ötürü bu kışın hastanelerde onlarca kişi hayatını kaybettiğinde de May oralı olmamıştı. Şimdi de İngiliz vatandaşı Rus ajanı için ortalığı ayağa kaldırıyor. Ajanın yaşadığı şehir olan Salisbury’i derhal ziyaret etti. Rusya’nın Suriye’deki savaşa askeri ve diplomatik müdahalesini kınadı ama nedense herhangi bir yaptırım uygulamadı. İş kendi iç meselesine gelince nasıl da kükreyebiliyor Başbakan May.

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in bu meseleye ilişkin donuk tutumu bile hükümet tarafından sert bir tepki aldı. İşçi Partisinde de bölünmelere neden oldu. Hükümetin tavrını destekleyen 19 İşçi Partili vekil, May’i desteklediklerini aleni açıkladılar. Corbyn’in savunduklarının neresi yanlış? Corbyn, sırf 11 Eylül saldırısı yüzünden Afganistan’a karşı savaşa girildi. Binlerce kişi hayatını kaybetti. Ülke darmadağın oldu. Yanlış istihbarat ve güvenilmez dosyalarla Irak ve ardından Libya’ya karşı müdahaleler de bulunuldu. Sonuç ne? Bu ülkeler bitik durumda. Ne ticareti yaptıkları belirsiz milyarder Rusların İngiltere’de para akladıklarını herkes biliyor. May hükümetinin bu milyarderlere karşı bir ambargosu olacak mı acaba? Olmaz tabi. Putin’e savaş açıp zengin Ruslara kucak açmak işine geliyor çünkü.

209
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Related Articles