Son Haberler
March 21, 2018 - ABD’li eski elçi: Kürtlerin her istediğini yapamayız
March 21, 2018 - Afganistan’da Newroz kana bulandı
March 21, 2018 - Deccal, Efrîn ve Newroz-Sinan Cudi
March 21, 2018 - ABD daha saldırgan politikalara yöneliyor-Aykan Sever
March 20, 2018 - Arkeolog Çiğdem Köksal-Schmidt “Benden başka kimsenin canı acımıyor mu?”
March 20, 2018 - ‘Hasankeyf için Avrupa’da eylemler başlayacak’
March 20, 2018 - Efrin işgaline karşı bedenini ateşe verdi!
March 20, 2018 - Afrin’den sinyal: Kürtlere karşı Alman tankları – Christoph Sydow
March 20, 2018 - 200.000 Yıllık “Anunnaki” Metropolü Afrika’da Keşfedildi
March 20, 2018 - Levent: Efrin’de neden hiç kimse ‘kurtarıcılarını’ karşılamadı?
March 20, 2018 - “Ya bizi besleyin ya da oğullarımızı geri verin!”-Foti Benlisoy
March 20, 2018 - Yeni Soğuk Savaş’ın eşiğinde NATO’yu düşünmek-Akdoğan Özkan
March 19, 2018 - Lefkoşa’da ve İskele’de Kıbrıs’ın ölüsü war-Faize Özdemirciler
March 19, 2018 - Kurkut’un annesinden Newroz mesajı: ‘Newroz’a giderken Kemalim’i unutmayın’
March 19, 2018 - Araştırma: Yeşil Alanlar Çocukları Daha Zeki Yapıyor
March 19, 2018 - Katliam ve işgali görmeyen ABD Efrîn’deki yağmayı gördü
March 19, 2018 - Efrin için BM önünde süresiz açlık grevi başladı
March 19, 2018 - Lensi Olmayan 6 Bin Yıllık Teleskop
March 19, 2018 - İngiliz enternasyonalist kadın savaşçı Efrin’de şehit düştü
March 19, 2018 - Efrin’i işgal girişiminin 59. günü-Necmettin Salaz
deng24.com

‘Rojava’da olduğu gibi burada da JINWAR Köyü projesi yapabiliriz’

HDP Ekoloji Komisyonu Sözcüsü Prof. Dr.Beyza Üstün, Rojava’da kadınların kurduğu Jinwar Köyü projesinin yayılmasının mümkün olduğunu ve buna kendilerinin öncülük edeceğini söyledi.

Ekolojik toplum paradigması ile yolan çıkan HDP Ekoloji Komisyonu tarafından Dersim’de 1. Enerji Çalıştayı düzenlendi. Yoğun tartışmaların yapıldığı çalıştaya HDP MYK üyesi ve aynı zamanda komisyon sözcüsü Prof. Dr.Beyza Üstün de katıldı. Çalıştay hakkında değerlendirmelerde bulunan Üstün, farklı kurum temsilcilerinin de katıldığı çalıştayda, ekolojik toplum paradigmasının anlaşılabilmesi için yan yana durmanın mekanizmalarını aradıklarını belirtti.

‘EKOLOJİK TOPLUM PARADİGMASININ TOPLUMSALLAŞMASI HEDEFLENİYOR’

HDP’nin Türkiye’de yeni bir oluşum olduğunu söyleyen Prof. Üstün, bu nedenle parti tüzüğünde yer alan ekolojik toplum paradigmasının hem partililer hem de toplum içinde daha fazla içselleştirilmesi ve toplumsallaştırılması gerektiğini vurguladı. Birçok ilde çalıştay yaptıklarını belirten Üstün, şunları kaydetti: “Sadece HDP olarak buluşmuyoruz, bu alanlarda mücadele etmiş, deneyim biriktirmiş bütün kesimlerle bir araya gelmeye çalışıyoruz. Muğla ve İzmir’de Orman Çalıştayı yaptık, hem bölgeler arası yangına müdahale başta orman olmak üzere, hem de bunu partinin ilkesel duruşuyla nasıl içselleştirilebileceği, toplumsallaştırılabileceğini tartışıyoruz. Aynı amaçla bundan sonraki tartışmalarımız tarım ve su gibi ekolojinin diğer alanlarıyla devam edecek.”

‘EKOSİSTEME MÜDAHELE GÜVENLİK BARAJLARI İLE BAŞLADI’

Dersim’in de içinde bulunduğu Mezopotamya Havzasında çevre tahribatına yönelik yapılabilecek neredeyse her şeyin yapıldığını söyleyen Üstün, Dersim coğrafyasının uzun süredir egemenlerin ve kapitalistlerle birlikte olan iktidarların saldırısı altında olduğunu dile getirdi. Üstün, “Mezopotamya havzasında yapılanlar neredeyse hepsi bu coğrafyada güvenlik barajlarıyla başlayan ekosisteme müdahalelerle vücut buldu. Şimdi Munzur Havzasında pek çok barajın halkın istememesine rağmen yapılmakta olduğuna tanıklık ediyoruz” dedi.

‘JINWAR BAŞKA BİR YAŞAMIN MÜMKÜN OLDUĞUNU GÖSTERDİ’

Rojava’da kadınların kurduğu Jinwar Köyünü örnek gösteren Üstün, Anadolu ve Mezopotamya topraklarında da böyle bir projenin mümkün olduğunu ifade etti.

Üstün, uzun vade planları için ise şunları paylaştı: “Komünal kadın köyü Jinwar başka bir yaşamın mümkün olduğunu gösterdi. Tıpkı Rojava’da kadınların ördüğü gibi o enerjiyi arkamıza alıp biz de buradaki kadınlarla birlikte yeni yaşamın öncülüğünü yapabilir miyiz? Temel hedefimiz bu. ‘Evet yapabiliriz’, ‘faşizmi de biz durduracağız’ diyen ve kadını ön planda tutan bir siyasi örgütten bahsediyoruz. Tabi bir tarafta bu yapı taşlarını örerken diğer taraftan bütün sol sosyalist kurum ve kuruluşlarla yan yana durmanın mekanizmalarını da arıyoruz. Bizim dışımızdaki mücadele dinamiklerinden bizler yararlanacağız. Biz kararlıyız. Bu coğrafyada herkes özgür ve eşit yaşayıncaya kadar, birlikte olmaya devam ederken yeni yaşamı kurmaya karar verdik.”

Related Articles