Porsche’nin şefi Erdoğan ile ne görüştü?

Son günlerde Berlin-Ankara arasında yaşanan kriz ve gerginlikler için yumuşama sinyalleri verilirken, Alman otomotiv devi Porsche’nin yöneticisi Uwe Hück’nin Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelmesi dikkat çekti.

Erdoğan rejiminin rehin tuttuğu Alman vatandaşlarından Peter Steudtner’in serbest bırakılması ardından Ankara ile başlayan yumuşama sürecinin perde arkası merak edilirken, Volskswagen ve Porsche’nin Yönetim Kurulu Üyesi Uwe Hück bir dizi temaslarda bulunmak için Türkiye’ye gitti.

Bir süredir Merkel hükümeti ve Erdoğan iktidarı arasında yaşanan gerginliklerin son bulması için girişimlerde bulunan isimlerin başında gelen Hück aynı zamanda Porsche Denetleme Konseyi Başkan Yardımcısı. Onun bir başka özelliliği de Alman dışişleri bakanı Sigmar Gabriel’in yakın dostu olması.

Türkiye ve Almanya’nın dostluğu için Avrupa Şampiyonu Boksör Fırat Arslan ile boks maçı da yapmayı planlayan Alman otomotiv devinin yöneticisi Hück’nin sloganı ise şu “Türkiye ve Almanya ancak ringde karşı karşıya gelecek. Hück ve Arslan ilk maçlarını Mart 2018’de Volkswagen ve Porsche Fabrikaları’nın bulunduğu Stuttgart’ta yapacaklar.

Porsche’nin yöneticisi Uwe Hück’ün dün İstanbul’da yaptığı temasları sırasında Türk cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de bir araya geldiği öğrenildi. Görüşmenin içeriği bilinmezken Hück, basına verdiği demecinde her iki ülkenin sorunlarının çözülebileceği mesajını verdi.

Son dönemlerde dev Alman tekellerinin sahiplerinin Erdoğan’ın sarayına çıkması dikkat çekiyor. Porsche’nin şefinden önce Alman silah sanayi devi Rheinmetall’in CEO’su Armin Papperger’in de Erdoğan’ın İstanbul’daki Yıldız sarayında çıktığı ortaya çıkmıştı. Erdoğan ile yapılan görüşmede Türk-Alman işbirliğiyle 7 milyar Euro değerinde bin tankın üretilmesine karar verilmişti.

ALTMAİER İLE BAŞLAYAN TÜRKİYE ZİYARETLERİ

“Terör örgütüne üyelik” ve “terör örgütüne yardım” suçlamalarıyla karşı karşıya olan Berlinli aktivist Peter Steudtner’in “sürpriz” sayılacak şekilde 25 Ekim günü tahliye edilmesi Türkiye ve Almanya arasında gerilen ilişkilerde yeni bir dönüm noktası olmuştu. Bu gelişmeye Almanya’nın eski başbakanlarından Gerhard Schröder’in Türk cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ön ayak olduğu belirtildi.

Erdoğan’ın onun için “ahbabım” dediği Schröder’in Türk devletiyle sıkı ilişkilerin kapısını aralamasından hemen sonra, Eylül’ün ayının son günlerinde başbakan Merkel’in müsteşarı Peter Altmaier Ankara’ya uçmuştu.

Altmair-Erdoğan görüşmesinde Almanya’nın Türkiye’deki Alman rehinelerin serbest bırakılması için “büyük tavizler” verildiği Alman basınına sızmıştı. 4 Kasım Cumartesi günü Almanya’nın Düsseldorf şehrinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için yapılan kitlesel yürüyüşe Alman polisinin saldırmasıyla Berlin’in hangi “büyük ödülü” Erdoğan iktidarına verdiği anlaşılmıştı. ANF

Related Articles