Özakça’ya tahliye Gülmen’in tutukluluğuna devam

Bugün görülen duruşmada mahkeme Semih Özakça’nın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi. Özakça için elektronik kelepçe şartı da koyan mahkeme, Nuriye Gülmen’in tahliye talebini ise geri çevirdi. Gülmen’in anne ve babası mahkemenin 24 Kasım’a ertelenmesine tepki gösterdi.

KHK ile ihraç edildikleri görevlerine dönmek için 226 gündür açlık grevinde olan tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın üçüncü duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü’ndeki salonda görüldü. Gülmen’in yine getirilmediği duruşmaya, Semih Özakça ise tekerlekli sandalye ile geldi. Duruşma sonunda mahkeme Semih Özakça’nın adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılmasına, Nuriye Gülmen’in ise tutukluluğunun devamına karar verdi.

Sincan Cezaevi Kampüsü’ndeki duruşma salonunda başlayan duruşmada, Numune Hastanesi Başhekimliği’nin Nuriye Gülmen’in mahkemeye getirilmesinin sağlık yönünden uygun olmadığı yönünde görüş bildirildiği belirtildi.  Semih Özakça tekerlekli sandalye ile salona geldi.

GÜLMEN’İN ANNESİ VE BABASI İSYAN ETTİ

Mahkeme duruşmayı 24 Kasım’a erteleyince Nuriye Gülmen’in anne ve babası “Kızımız ölür, daha erken gün verin” diye karara tepki gösterdi.

Nuriye Gülmen Semih Özakça’nın avukatlarından Avukat Murat Yılmaz, Gülmen’in tahliye edilmemesinin dosyadaki “itirafçı”nın iddialarının dikkate alınmasıyla ilgili olduğunu söyledi. Temelde Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’yla ilgili suçlmalar arasında bir fark olmadığını söyleyen Yılmaz, “Tek farklılık tanık ifadesi olarak yansıyan beyanda Semih’i bir kez gördüğünü ama Nuriye Gülmen ile buluştuklarını, evine gittiklerini söylemesi. Ama ne evini ne de nasıl haberleştiklerini hatırlamadığını söylüyor üstelik” dedi.

‘DOSYADA TUTUKLULUĞU GEREKTİRECEK BİR DELİL YOK’

Yılmaz, mahkeme kararını ise şöyle yorumladı: “Semih Özakça’yı tahliye ettiler ama ev hapsi verdiler. Bu Semih evden ayrılamayacak, Yüksel Caddesi ve kamuya açık bir alana çıkamaması demek. Amaç da bu görünüyor. Bu arada Nuriye’nin sağlık durumu daha kötü. Üstelik duruşma Kasım ayına bırakıldı. Hayati tehlikesi var. Bu konuda Numune Hastanesi raporları var. Dosyada tutukluluğu gerektirecek bir delil yok. Ama mahkeme bu şekilde karar verdi. Bizce yanlış bir karar.”

 

Related Articles