Ölüm orucunda olan Günana 13 kilo kaybetti

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin sonlandırılması talebiyle 45 gündür ölüm orucunda olan Turan Günana’nın tahliye olan koğuş arkadaşı Lokman Acar, “Günde 3 defa şekerli su, 2 defa da tuzlu su alıyor. 13 kilo kaybetti buna rağmen o bize moral veriyordu” dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin sonlandırılması talebiyle Kandıra 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 15 Şubat’ta ölüm orucuna başlayan Turan Günana’nın eylemi 45’üncü gününe girdi. Günana ile aynı cezaevinde olan koğuş arkadaşı Lokman Acar, dün tahliye edildi. Acar, Günana’nın hem sağlık durumuna ilişkin hem de bir gün yaptığı aktivitelere ilişkin bilgi verdi.
’13 KİLO KAYBETTİ’
Günana’nın moralinin yüksek olduğunu belirten Acar, “Güçlü bir irade sahibi. Kararlı bir duruşu var. Ortaya koyduğu iradesine sahip çıkıyor. ‘Önderlik irademizdir ben bu iradeye sahip çıkıyorum’ diyordu” dedi. Günana’nın sağlık durumuna ilişkin de bilgi veren Acar, “Yaklaşık 13 kilo kaybetti. Yer yer tansiyonu düşüyor. Şekeri düşüyor. Onunla birlikte 3 kişi koğuşta kalıyorduk. Bizim onun sağlığı noktasındaki kaygı ve moralsizliğimizi gördüğü için bize o moral veriyordu” diye konuştu.
‘GÜCÜ YETTİĞİNCE KİTAP VE GAZETE OKUYOR’
Günana’nın bir gün yaptıklarına ilişkin de paylaşımda bulunan Acar, şunları söyledi: “Sabah 06.30’da kalkıyor. Dengê Welat radyosunu açıyor ve onu dinliyor. Welat gazetesi bizlere günlük gelmiyordu. Haftalık olarak gönderiliyordu. Onları okuyordu. Savunmaları okuyordu. Saat 08.00’de bir bardak şekerli su içiyordu. Saat 10.00’da da biraz tuzlu su içiyordu. Sabahları bir, akşamları da bir vitamin hapı alıyor. Öğlen ve akşam da yine bir bardak şekerli su içiyor. Yani günde 3 bardak şekerli su, 2 defa da tuzlu su alıyor. Akşam 00.00’a kadar da günde 3 defa 10’ar dakika kadar da dolaşıyor. Bunu da sabah 10, öğlen 10 ve akşam 10 dakika olmak üzere yapıyordu. Gücü yettiğince kitap ve gazete okuyor.”
DUYARLILIK ÇAĞRISINDA BULUNDU
Tüm kamuoyuna ve Avrupa’ya seslenen Acar, “Kürt halkı iradesine sahip çıksın. Önder Apo için kısa bir süre içerisinde bir çözüm olmalıdır. Bu bir kişi meselesi değildir. Bütün Kürtlerin varlık ve yokluk meselesidir. Bütün Avrupa ve Kürt halkının buna sahip çıkmasını istiyoruz. Vicdan sahibi olan, ‘ben insan haklarını savunuyorum’ diyen herkes Kürt halkının iradesine sahip çıkmalıdır” diye konuştu.
Acar, “Turan çok değerli bir arkadaştır. 38 yaşındayım. Onun gibi 4 insan görmedim. İnsanlık için bu kadar fedakar olan ve arkadaşlık duygusu olan nadir insanlardandır. Böyle bir insana herkesin sahip çıkması gerekir” diye ifade etti.
MA / Sadiye Eser

Related Articles