Öcalan felsefesinin başarısıdır

Reqa’da yüzlerce kadın ve çocuğu kurtararak Şengal’e dönen YJŞ’li savaşçılar, halk tarafından coşkuyla karşılandı. Arman Şengal, “Reqa’daki başarı Öcalan felsefesinin başarısıdır, biz savaştıkça o özgürleşecek” dedi. 

Reqa’da yüzlerce kadın ve çocuğu kurtaran YJŞ’li savaşçılar, kentin kurtarılması ardından Şengal’e ulaştı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için kurulan 5 günlük nöbet çadırının son gününe yetişen savaşçıları halk, büyük coşkuyla karşıladı.

Şengal Dağı’nda bulunan Serdeşt kampında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek amacıyla başlatılan nöbet eylemi beşinci gününde halk platformu ile sona erdi. Yaklaşık 3 yıldır yapılan ve basına açık yapılan bu platformlarda halk, gördüğü eksiklikleri, düşüncelerini ve görüşlerini ifade ediyor. Yine bu platformlarda gündemdeki konular için derinlikli bir tartışma yürütülüyor.

Êzîdî kadın ve çocukları kurtarmak için QSD ile birlikte Reqa hamlesinde yer alan Şengal Kadın Birlikleri (YJŞ) de döndükleri Şengal’de, ayaklarının tozuyla halk platformuna katıldı. Halk, yüzlerce kadın ve çocuğu kurtaran YJŞ’lileri coşkuyla karşıladı.

 

‘Serok Apo cephesi güçleniyor’

Reqa hamlesinde yer alan YJŞ’li Ezda Felek (21), Êzîdî kadın ve çocukların intikamını almak için gittikleri Reqa’dan zaferle döndükleri için çok mutlu olduklarını ifade ederek şunları kaydetti: “Yüzlerce Êzîdî kadın ve çocuğu kurtardık. Bununla gurur duyuyoruz. YJŞ olarak 73’üncü fermana cevap olabilmemiz sadece ama sadece Serok Apo’nun felsefesi ile sağlandı. Bu yüzden sağ kaldığımız sürece Önder Apo’nun felsefesinin verdiği dirençle mücadelemizi sürdüreceğiz. Dolayısıyla güçlenen bir Serok Apo cephesi var. Sömürgecilerin Önder Apo’ya yaklaşımı bize yaklaşımdır”

 

‘Önder Apo biz savaştıkça özgürleşecek’

Bir diğer YJŞ’li savaşçı Arman Şengal de, Reqa’nın DAİŞ’ten temizlenerek özgürleştirilmesini Êzîdî halkı başta olmak üzere Ortadoğu’da ezilen tüm halkların başarısı olarak gördüğünü ifade etti. Arman Şengal, şunları söyledi: “Bugünün bizim için en önemli anlamı şudur: Reqa’da yakılan Êzîdî kadınların kurtuluş günüdür bugün. Bugün Êzîdî kadınlarının intikamını aldığımız gündür. DAİŞ’in kalbinde yerimizi aldık ve savaştık. Bunun için çok mutluyuz. Bugün burada halkımızla birlikteyiz, herkes bundan böyle bilsin, YJŞ ve YBŞ Êzîdî halkının özsavunma gücüdür ve her yerde de yerini alıp savaşacak güçtedir. Bugün aynı zamanda Önder Apo’nun üzerinde tecridin en ağırlaştırılmış halini de görüyoruz, bundan acı duyuyoruz. Reqa’daki başarı Öcalan felsefesinin başarısıdır, birbiriyle ilişkilidir. Biz Önder Apo’nun savaşçıları savaştıkça onun özgürleşeceği bilincini taşıyoruz.”

‘Tecride karşı çıkmak insanlık görevidir‘

5 gün boyunca nöbet çadırında destek sunan Xelî Faris Elyas (52), milyonlarca insanın Öcalan’ın yaşamından endişe duyduğunu ve bir an önce ailesine ve avukatlarına görüşme izni verilmesi gerektiğini ifade etti. Xelî Faris Elyas, “Tüm uluslararası güçlere, insan hakları savunucularına sesleniyorum. Biran önce Türkiye devletinin Öcalan’ın hakkını çiğnemesine engel olmaları gerekir. Öcalan’ın fikir ve felsefesi esir edilmek isteniyor. Buna karşı çıkmak insanlığın görevidir” dedi.

 

‘Êzîdî kadınların kırmızı çizgisidir’

Kinê Xidir (47) da 5 gündür nöbet çadırına destek veren Êzîdîlerden. Xidir da Öcalan’ın önemini şu sözlerle anlattı: “Serok Apo sadece Kürtlerin önderi değil, tüm ezilen halkların önderidir. 3 Ağustos 2014 tarihinde DAİŞ saldırdığında kimse Şengal’e yardıma gelmedi; Önderliğimiz dışında. Serok Apo bize sahip çıktı. Serok Apo’nun Şengal dağlarında hakkı var, özellikle Êzîdî kadını üzerinde çok hakkı var. DAİŞ gibi kan emici ve barbar bir karanlık güç Êzîdî kadınları esir etti, tecavüz etti, yaktı. Kim buna engel olmak için hareket etti? Serok Apo’nun felsefesiyle yetişen savaşçıları dışında kimse bir şey yapmadı. Onun için Serok Apo Êzîdî kadını ve halkı için bir kırmızı çizgidir.”

 

‘Her halk kendini onun felsefesiyle eğitebilir’

3 yıldır Öcalan’ın fikirleriyle Êzîdî çocuklarını eğiten genç öğretmen Ferhan Elyas (23) da, nöbet eylemcilerinden. Elyas, Öcalan’ın fikirleriyle tanıştıktan sonra öğretmen olmaya karar verdiğini ve Öcalan’ın fikir ve felsefesini Êzîdî çocuklarına anlatmak için öğretmenlik görevini üstlendiğini ifade ederek, “Tüm halklara önderlik edebilecek bir insandır Abdullah Öcalan. Her halk kendini onun fikir ve felsefesiyle eğitebilir ve özgürlüğe kavuşabilir. Dolayısıyla böyle bir önderin şu anda hayatından endişe duyuluyor olması, sadece bizimle sınırlı değil. Özgürlüğe muhtaç tüm halklar bu endişeyi taşıyor. Bir an önce en temel hukuk ilkeleri temelinde dahi olsa, Serok Apo’nun durumunun halklara bildirilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

SELAMİ ASLAN / MA

Related Articles