NATO’nun ‘sonuçlarıyla yüzleşirsiniz’ dediği S-400 anlaşması imzalandı

Türkiye, üyesi bulunduğu NATO’nun “sonuçlarıyla yüzleşirsiniz” uyarısına rağmen Rusya ile hava savunma sistemleri S-400’e ilişkin nihai anlaşmayı imzaladı.

Sputnik’in geçtiği haber göre, Türkiye ile Rusya arasında hava savunma sistemleri S-400’e ilişkin nihai anlaşma imzalandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anlaşmada imzaların bugün Ankara’da atılacağını duyurmuş ve “Biz krediyi dolar üzerinden borçlanmayacağız, ruble üzerinden borçlanacağız. Hazine’nin borçlanmasından daha ucuza bir borçlanma olacak” demişti.
Rus devlet şirketi Rosteh Başkanı Sergey Çemezov ilk teslimatın Mart 2020’de gerçekleşeceğini söylemişti. Çemezov, Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S-400 savunma füzelerinin değerinin 2.5 milyar dolar olduğu ifade etmişti.
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, dün, Rusya savunma sanayi şirketi Rosteh’in Başkanı Sergey Çemezov’un, “Türkiye’nin Rusya’dan 4 adet S-400 füze savunma sistemi bataryasını 2,5 milyar dolar karşılığında satın aldığı” açıklamasına ilişkin sorularını yanıtlamıştı. Canikli, “Doğru, öyle zaten. İki sistem, 4 batarya. Anlaşmanın hepsi sağlandı.” ifadesini kullanmıştı. Milli Savunma Bakanı Canikli, “Aslında orada imzalanacak olan krediyle alakalı bir konuydu. Daha doğrusu ‘Kredi mi kullanalım, yoksa kendimiz mi finanse edelim’in sonunda, ‘Bir bölümünü kredili olarak kullanalım.’ şeklinde görüş ortaya çıktı. Yoksa anlaşma bitti” diye konuşmuştu.
2007 yılından bu yana Rusya’nın silah envanterinde yer alan ve 400 kilometre menzili olan S-400 füzeleri yüksek etkili koruma için tasarlanan bir sistem olarak tanımlanıyor.
NATO Askeri Komite Başkanı Petr Pavel, Türkiye’nin Rusya’dan hava savunma sistemi satın almasına yönelik olarak daha önce “Ülkeler, karar almakta bağımsız oldukları gibi, aldıkları kararın sonuçlarıyla yüzleşmekte de bağımsızdır” uyarısında bulunmuştu. Türkiye, üyesi olduğu NATO’dan gelen bu uyarıya rağmen anlaşmayı imzaladı.  MA

Related Articles