Home / DİL KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT SİNEMA / National Geographic Kanalı Kürdlerin IŞİD’le Savaşını Belgesel Yaptı

National Geographic Kanalı Kürdlerin IŞİD’le Savaşını Belgesel Yaptı

Belgesel kanalı National Geographic Channel, IŞİD’in ortaya çıkışını ve Kürdlerin IŞİD’le savaşını anlatan “Yeryüzü Cehennemi” adıyla bir belgesel yaptı.

Oscar ve Emmy ödüllü Sebastian Junger ve Nick Quested imzalı belgeselde Suriye’deki iç savaş, mülteci krizi ve Kürdlerin IŞİD’le savaşı konuları da işleniyor.

Junger ve Nick Quested tarafından yönetilen ve çekimleri 2015 – 2016’da yapılan belgesel ilk kez bugün New York’ta Tribeca Film Festivali’nde izleyici ile buluşuyor.

Orijinal adı “Hell on Earth: The Fall of Syria and the Rise of ISIS” olan “Yeryüzü Cehennemi: Suriye’nin Düşüşü ve IŞİD’in Yükselişi” isimli belgesel, festival boyunca 26 – 30 Nisan tarihlerinde dört gün üst üste gösterilecek.

Belgeselde IŞİD’in yükselişi, Ortadoğu’ya etkileri ve Suriye iç savaşının milyonlarca insanın hayatına yansımalarını ele alıyor.

Haziran’da National Geographic Channel’da gösterilecek olan 1 saat 39 dakika uzunluğundaki belgeselin çekimleri 2016 yılında tamamlandı.

Belgesel için çoğu Suriye, Irak ve Türkiye’den olmak üzere bin saatlik çekim yapıldı. Belgeselde Kürdistan Bölgesi, Rojava, Halep, Şengal ve Kandil’de Peşmerge komutanları, hükümet yetkilileri, PKK liderleri, YPG’li savaşçılar ve aralarında Ezdi Kürdlerin de yer aldığı çok sayıda Kürd mülteciyle yapılan röportajlar yer aldı.

Belgeselde bir süre önce görevden alınan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael T. ile yapılan ve daha önce yayınlanmayan bir söyleşi de yer alıyor. (imp-news)

 

About Editor Editor

Check Also

Sokağımızdaki sanat: Heykeller

Heykeller bazen bir ülkenin, bazen bir kentin, bazen bir meydanın, bazen bir sokağın sembolü olageldiler. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *