NAFTA müzakerelerine hazırlanan Trump yönetimi Amerikan otomotiv sektörüyle ters düşebilir

Republican presidential nominee Donald Trump attends a campaign event in Hershey, Pennsylvania, U.S. November 4, 2016. REUTERS/Carlo Allegri

© Reuters. NAFTA müzakerelerine hazırlanan Trump yönetimi Amerikan otomotiv sektörüyle ters düşebilir

David Lawder

WASHINGTON, 15 Ağustos (Reuters) – ABD’de Trump yönetimi, 23 yıllık Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nı (NAFTA) Kanada ve Meksika ile yeniden müzakereye bu hafta başlayacak.

Ancak Başkan Donald Trump, Meksika ile giderek büyüyen ticaret açığını kapatmak ve otomobil ve parçalarının menşe kurallarını sıkılaştırmak istediği müzakerelerde, Amerikan otomotiv sektörü ile ters düşebilir.

Trump’ın NAFTA konusundaki öfkesi, diğer tüm sektörlerden daha fazla otomotiv sektöründe odaklanıyor.

Trump otomobil fabrikalarını, ABD’deki istihdamı ucuz işçilik bulabildikleri Meksika’ya kaydırmakla suçluyor.

Peterson Institute for International Economics’ten ticaret uzmanı Caroline Freund, “Trump yönetimi NAFTA müzakerelerinde hedefini Meksika ile arasındaki ticaret açığını kapatmaya odakladı” dedi.

“Otomotive el atmadan bu alanda istediklerini elde etmeleri mümkün değil.”

ABD ticaret temsilcisi Robert Lighthizer’ın Amerikan otomotiv sektöründe istihdamı canlandırmak için başvurabileceği araçlar arasında, menşe kurallarını kullanarak Asya’dan gelen parçaların yolunu kesmek ve belki de Meksika’da üretilen araçlar için bugüne kadar hiç başvurulmamış olan bir ABD’ye özgü içerik zorunluluğu getirmek olabilir.

Lighthizer’ın müzakere hedefleri arasında “menşe kurallarının mal ve malzemelerin ABD ve Kuzey Amerika kaynaklı olmasını zorunlu tutması” olacak.

Amerikan otomotiv sektörü ve sanayi yöneticileriyle ticaret örgütleri, Lighthizer’in üretimin belli bir yüzdesinin ABD’de yapılmasını garantileyecek bir anlaşma istediğinden kaygılanıyorlar.

Sektör, böyle bir paylaştırmaya karşı olduğu gibi, bir aracın değerinin bölgeden sağlanması gereken yüzdesinin artırılmasına da karşı. Bu oran şu anda yüzde 62.5 ve küresel çapta hiçbir ticaret bloğunda görülmeyen yükseklikte.

Sektör temsilcileri bunun maliyetleri yükselteceğini ve komplike bir arz zincirini altüst edeceğini söylüyorlar.

Oto parçalarının pek çok kez NAFTA sınırlarından geçmesini

sağlayan bu zincir yapısı, Kuzey Amerika üretimi olan araçları Asya ve Avrupa ürünleri karşısında daha rekabetçi yapabiliyor.

Motor ve Parça Üreticileri Birliği’nin başkan yardımcısı Ann Wilson, “Üyelerimiz ABD’de istihdamı artırmak için kullanılacak araçların menşe kuralları olmaması gerektiğinde ısrarlılar” dedi.

Wilson ve sektörün diğer önde gelen isimleri, ABD’de imalat sektöründe istihdamı artırmanın daha iyi bir yolunun, otomobil ihracatını artıracak politikalar benimsemekten geçtiğini söylüyorlar.

Kanadalı ve Meksikalı müzakerecilerin bu hafta Washington’da başlayacak görüşmelerde zorlanacakları bir başka konu da ticaret anlaşmazlıklarının çözümü için kullanılacak mekanizma olacak.

ABD, bazı Meksika ve Kanada mallarının haksız sübvansiyonlardan yararlanmasına imkan verdiğini iddia ettiği “19. Bölüm” olarak bilinen bir hükmü kaldırmak istiyor.

ABD temsilcileri, aynı zamanda kur manipülasyonunu da engelleyici hükümleri anlaşmaya koymak istiyorlar.

Görüşmeler, NAFTA içinde önemli bir oto üreticisi olan Kanada için de hassas. Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, menşe kurallarını bir miktar güçlendirmeyi tartışmaya hazır olduğunu söyledi ama bunun ötesinde taahhütte bulunmadı.

Freeland Ottawa’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Her türlü değişikliğin… hesapta olmayan sonuçlar doğurabileceğini hiç hatırdan çıkarmıyoruz” dedi.

Müzakereler Çarşamba günü Washington’da başlayacak. Yetkililer 2018 Temmuz ayında Meksika’da yapılacak başkanlık seçimi ve 2018 Kasım ayında ABD’de yapılacak Kongre ara seçimlerinden kaynaklanabilecek sorunlarla karşılaşmamak için 2018 başında sonuç almayı planlıyorlar.

(Haberi çeviren Ayşe Sarıoğlu; Redaksiyon Can Sezer)

Related Articles