Müslim: Demokratik ve federal bir Suriye hedefliyoruz

Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD), 7. Olağan Kongresi Rimêlan’da devam ediyor.

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, kongredeki konuşmasında şöyle dedi: “Kapitalist ve global güçlerin politikaları halkların kültürlerinden ve gerçekliklerinden uzaklaşmasına neden oldu. Bu nedenle çalışmalarımızın esası da özgür, örgütlü ve her şeyi yerine getirebilen özgür kişilikler yaratmaktır. İnsanların birbirlerine düşman olmayacaklarını, tam aksine birlikte yaşayacaklarına inanıyoruz. İktidar güçler halklar arasında çelişkiler çıkarttı. Bizim mücadelemiz demokratik bir sistem kurmaktır.”

‘SURİYE’DE KÜRT KİMLİĞİNİ GÜÇLENDİRECEĞİZ’

Müslim, mücadelelerinin Suriye’de Kürt kimliğini güçlendirmek olduğunu ifade ederken, “Demokratik Birlik Partisi’nin kimliği Suriye’de bir Kürt kimliğidir. Çalışmalarımızın esası da bu kimliğin güçlendirilmesidir. Mücadelemizle çok şehit verdik. Sloganımız ‘Direnmek Yaşamaktır’, bu sloganla sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Suriye Devrimi’ne ilişkin de Müslim, şunları söyledi: “Suriye Devrimi bizim için zor bir sınavdı. Şu an bizler çalışmalarımızın sonucu alıyoruz. Suriye’nin durumunu iyi analiz ettik. Bizden üçüncü çizgide halkların kardeşliği ve ortak yaşamın savunması için bir sistem istendi. Dış müdahaleyi kabul etmedik fakat bizler çözüm için ortaya çıkan tüm girişim ve çabaları destekledik. Direnişimizi birleştirebildik. Suriye krizinin çözülmesi için her zaman umutluyuz ancak bazı muhalif güçler halen Baas rejiminin şovenist fikirlerinden arınabilmiş değil.”

‘BÖLMEYİ DEĞİL, BİRLİĞİ İSTİYORUZ’

Müslim, Suriye’nin gelecek projelerine dikkat çekerek, şunları kaydetti: “Bazı taraflar özerk bir hükûmet kurduğumuzu iddia etti, ancak sloganımız; ‘Suriyeli Tüm Halklar İçin Demokratik ve Federal Bir Suriye’dir. Bazı taraflar ise bizim parçalamak istediğimizi iddia etti. Amacımız parçalamak, bölmek değil. Bizler halkların kardeşliği, ortak yaşam ve tüm demokratik güçlerin birliğini istiyoruz. O açıdan projemiz Suriye’nin parçalanması projesi değildir. Hedefimiz Suriye haklarının bizi anlamasıdır. Dayanışma için olan bir halkın ve özgür kişiliklerin yaratılabilmesi için birliğe ihtiyacımız var. Özgür kişilikler, demokratik ve özgür bir toplum inşa edebilir.”

KOMÜN SEÇİMLERİ VE GÜNEY’DEKİ REFERANDUM

Kuzey Suriye’de demokratik federasyon inşa temelinde düzenlenen komün seçimlerine değinen Müslim, şunları ifade etti: “Komün seçimleri Rojava ve Kuzey Suriye’de gerçekleştirildi. Komün, toplumun temel hücreleridir. Kuzey Suriye’de halk ilk kez özgür bir şekilde özgür iradesiyle seçimlere katılarak oy kullanılıyor. Komün seçimlerinden sonra meclisler ve halklar meclislerinin (Demokratik Halklar Kongreleri) seçimleri gerçekleştirilecek. Bu, Ortadoğu’da bir ilk. Özgürlük ve onurunu koruyacağına dair halkımızın iradesine olan inancımız sonsuzdur.”

Başurê Kurdistanê’deki referanduma da değinen Müslim, “Başurê Kurdistanê’de referandum yapıldı. Başur halkımızın iradesine hürmetle yaklaşıyoruz ancak bazıları referandumun Türk, Arap ve Farsların ulusal güvenliğini ortadan kaldırdığını söyledi. Peki Kürtlerin ulusal güvenliği yok mu” dedi.

‘ULUSAL BİRLİK’ VURGUSU

PYD’nin her zama ulusal birliğin sağlanması için çağrılar yaptığını vurgulayan Müslim, şöyle devam etti: “Bizler birliğimizden yanayız. Bizler Kürdistan Ulusal Kongresi’ne destek verdik ve halen desteklerimizi sunmaya devam ediyoruz. Bizler nasıl ki Türk, Arap ve Fars halklarına özgürlük istiyoruz, aynen o şekilde kendi halkımıza da özgürlük istiyoruz. Özgür olanlar kaderini belirleyebilir, özgürlük ve demokrasiyi hayata geçirebilir. Önceden yalnızdık. Şimdi Arap, Süryani Türkmen, Çeçen, Êzidî, vb. tüm bölge halkları bizimledir.”

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, direnişçilerin yolundan gitme sözünü de yineledi.

Related Articles