Muradiye Şelalesi her gün biraz daha coşkusunu yitiriyor

Üzerine kurulan HES’lerden dolayı Van’ın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Muradiye Şelalesi’nin hem debisi, hem suyun yönü, hem de hızı değişti.

Van’ın Muradiye ilçesinde bulunan ve her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Muradiye Şelalesi gün geçtikçe coşkusunu kaybediyor. Şelaleyi besleyen Bendimahi Çayı’nın üzerine kurulan HES’lerden dolayı hem suyun yönü, hem debisi, hem de hızı değişti. Şelaleye giden ziyaretçi sayısında da her geçen gün düşüş yaşanırken, civarında yetişen bitkiler de kurudu.
SU KURUDU, TURİST UĞRAMAZ OLDU
Muradiye Elektrik Üretim A.Ş. tarafından kurulan, Türkiye’nin 272’nci, Van’ın ise en büyük enerji santrali olduğu belirtilen Muradiye Ayrancılar HES, ortalama 124 milyon 564 bin 262 kilovatsaat elektrik üretimi ile şelale suyunun azalmasına neden oluyor. Şelalenin alt ve üst kısmına yapılan 2 HES ile birlikte suda ciddi azalma olurken, kurulan HES’lerle birlikte suyun 25 kilometrelik yatağı da değişti.
HES KURULDU COŞKU GİTTİ
Şelale etrafındaki esnaf ise eskiden şelaleden akan suyun yere çarpmasıyla birlikte su taneciklerinin karşı tarafta oturan insanların yüzlerine kadar değdiğini söyleyerek, HES’lerin kapatılmasını istedi.

Related Articles