Macaristan’da bir kez daha sağ kazandı

Macaristan’da yapılan kritik seçimlerin sandık çıkış anketlerine göre Viktor Orban liderliğindeki Macar Yurttaşlar Birliği (Fidesz) Partisi oyların yüzde 49,5’i aldı. Böylelikle 2010 yılında iktidara gelen Viktor Orban üçüncü kez seçimlerden zaferle ayrıldı. Yaptığı çok sayıda yolsuzlukla anılan Orban, içe kapanmacı, yabancı düşmanı ve Hristiyan değerlerine dayalı bir Avrupa hayal ediyor.

İlk sonuçlar Orban’ın kırsal kesimlerde oylarını artırdığı ancak büyük kentlerde oy kaybına uğradığını gösteriyor. Ancak Orban resmi olmayan sonuçlara göre parlamentodaki üçte iki çoğunluğu elde etti.

Şu ana kadar sayılan yüzde 75 oy oranına göre faşist Turancı Jobbik partisi yüzde 20, Sosyalist Partisi ise yüzde 11.85 oy aldı.

Seçim zaferinden sonra parti binası önünde toplanan kalabalığa seslenen Viktor Orban, seçimleri kazanmalarının, Macaristan’ı savunmak için kendilerine yeni bir fırsat verdiğini söyledi. Seçimleri katılımın yüksek olmasının bazı şüpheleri de giderdiğini söyleyen Orban, kendisini kutlayan Polonya Cumhurbaşkanına da teşekkür etti.

İkinci olan Jobbik parti lideri Gabor Vona ise daha önce söz verdiği gibi kazanamadığı için istifa edeceğini duyurdu. Gabor Vona, yine de partisi için mücadeleye devam edeceklerini dile getirdi.

Kamuoyu anketleri Fidesz partisini rakip partilerin açık ara önünde gösteriyordu. Analistler muhalefet partilerinin ortak bir dil geliştirememelerinin Viktor Orban’a yaradığını dile getiriyor. Seçimlere katılım yoğun olmasına rağmen Orban’ın kazanması, kısmen muhalefetin bölünmüş olmasına bağlanıyor. ayrıca Avrupa’yı daha karanlık günlerin beklediği yorumları yapılıyor.

Related Articles