Mabatalı Aleviler: Zulüm Dersim’den Efrin’e uzandı

TSK’nin Mabata ilçesine yönelik bombardımanında El-Xatir ailesinden ölen 6 kişinin, 1937-38 Dersim Tertelesi’nden kaçan bir ailenin çocukları olduğu öğrenildi. 38 Dersim Katliamı’ndan kurtulan Alevilerin yaşadığı ilçede halk, zulmün Dersim’den Efrin’e uzandığını söyledi.
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve desteklediği gruplar tarafından 8 gündür havadan ve karadan bombalanan Efrin’de siviller göçe zorlanıyor. Dün hedef alınan Mabata ilçesinde 7 kişilik El-Xatir ailesinin 6 ferdi yaşamanı yitirdi. Ailenin sadece 18 yaşındaki kızları kurtulabildi. Cenazeler Avrin Hastanesi’ne kaldırılırken, yaşamını yitirenlerin 1937-38 Dersim Tertelesi’nden kurtulan bir ailenin çocukları olduğu öğrenildi. Yavuz Sultan Selim dönemindeki Alevi katliamı ve Dersim Tertelesi’nden kurtulanların göç ettiği Mabata’da ağırlıkta Alevi Kürtler yaşıyor. Mabatalılar, saldırıyı Dersim’den Efrîn’e uzanan zulmün devamı olarak görüyor.
‘SINIR TANIMIYORLAR’
Cuma Ala, “dün Alevi olduğumuz için bizleri öldüren devlet, bugün de Kürt olduğumuz için öldürüyor” dedi. Dersim’de ailesinin katliamdan kaçarak Efrin’e geldiğini belirterek, “Bizi imha etmeye çalışıyorlar. Mabata’da bir evi vurdular. 7 kişilik bir aileydi. Onlardan 6’sı öldü. Biri de yaralandı. Sivil insanları katlediyorlar. Saldırı sadece Alevi ya da Kürtlere karşı değil tüm insanlığa karşıdır. Bugün bunları gerçekleştiren yarın diğer halkların başına da getirecektir. Bütün insanların buna karşı durması gerekiyor. Biz yerlerimizi yurtlarımızı bırakmayacağız” diye konuştu.
ALEVİ KADINLAR: BUNU DAHA ÖNCE DE GÖRDÜK
Alevi kadınların bu zulmü daha önce de gördüğünü aktaran Zeluş Ala bugün Efrîn ve Mabata’da yaşananları Dersim’de yaşananlardan farklı olmadığını söyledi. Devletin dünden bugüne zulüm geleneğini sürdürdüğünü ifade eden Ala, şunları dile getirdi: “Biz katliamlardan kurtulmak için buraya geldik, fakat burada da bizi yok etmeye çalışıyorlar. Alevilere dönük yürütülen katliamlar bugün Mabata’da devam ediyor. Ama biz Mabata halkı olarak, saldırıları karşı ayakta dimdik duruyoruz.”
DERSİM’DEN EFRİN’E… 
Arkadaşlarıyla birlikte Mabata’ya gelen Nuri Dersimi’ye ilişkin hatıralarını anlatan 90 yaşındaki Hüseyin Sitto, zaman değişse de zulüm edenlerin hep aynı olduğunu vurguladı. Nuri Dersimi ve arkadaşlarını evinde sakladığını dile getiren Sitto, devamında şunları söyledi: “Onlardan önce de buraya gelen Aleviler vardı. Biz onu kahramanlığı ile bilirdik, güç alırdık. Eşi Feride’ye sürekli ‘Şêr şêr e çi jin e çi mêr e’ (aslan aslandır ister erkek olsun ister kadın) diyordu. Onlar o dönemin mağdurlarıydı. O dönemden bu yana saldırılar eksik olmadı. Şimdi de gece gündüz Efrin’i bombalıyorlar. O düşmanlığa devam ediyorlar. Efrin Suriye’de bir bahçedir. Onu kıramazlar.”
MA / Nazım Daştan

Related Articles