Home / GÜNCEL BÖLGESEL GLOBAL HABERLER / Dünya / Kürtsüz Soçi Kongresi sona erdi: Somut bir sonuç çıkmadı

Kürtsüz Soçi Kongresi sona erdi: Somut bir sonuç çıkmadı

Kürtlerin davet edilmediği ve Efrin’e yönelik saldırıların gölgesinde gerçekleştirilen “Suriye Ulusal Diyalog Kongresinde” somut bir sonuç çıkmadı. Ayrıca kongre tarafların anlaşmazlığı ile gerçekleşirken, esas olarak Rusya’nın tezleri kongreye damgasını vurdu.

Kürtlerin bir konsensüs kapsamında davet edilmediği ve Cenevre, Astana ve Viyana’daki görüşmeler gibi dışında bırakıldığı Suriye Ulusal Diyalog Kongresi, Efrin’e yönelik saldırıların gölgesinde ve davet edilen tarafların tartışması altında sona erdi. Kuzey Suriye Yönetimi ile Kürtlerin örgütlü yapıları olan PYD ve bağlı birimlerin davet edilmediği, diğer kimi Kürt örgütlerin de Efrin saldırıları nedeniyle protesto ederek katılmadığı kongre çoğunluğu rejim yanlılarının katılımı ile başladı ve sona erdi.
GEÇ BAŞLADI
Kongre ÖSO gerginliği nedeniyle yaşanan gecikmenin ardından başladı. Gerginlik sonrası Anadolu Ajansı, Suriyeli muhaliflerin Soçi Kongresi’ne katılmama kararı aldığını ve kongrede temsil yetkisini Türkiye’ye verdiğini açıkladı.
Planlanandan geç başlayan zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un konuşması bazı delegelerin Rusya’yı protesto etmesi üzerine kesildi. 1500’den fazla delegenin katıldığı toplantıya esas olarak rejimin etkinliği hissedildi. Öyle ki muhaliflere dağıtılan tanıtım kartlarında bile rejimin logosu basıldı.
KRİZ ÇIKTI
Sabah saatlerinde Soçi’ye gelen Türkmen milislerinin temsilcilerinin zirvede sadece Suriye bayrağının kullanılmasına ÖSO bayrağının kullanılmamasına karşı çıkması üzerine başlayan gerginlik oturumun iptaline neden oldu.
Sputnik’in aktardığına göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi için Soçi’ye inen fakat ekstra talepleri karşılanmadığı için havaalanında bekleyen Suriyeli silahlı muhalif grupla ilgili görüştükleri belirtildi.
KÜRTSÜZ ÇÖZÜM ARAYIŞI SONUÇ VERMEZ
Gün içerisinde Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan PYD’nin Rusya Temsilcisi Abdulselam Eli, Kürtler davet edilmediği için konferansın baştan başarısızlığa mahkum edildiğini söyledi. Konferansın Kürtlerin davet edilmemesi nedeniyle, Cenevre, Astana ve Viyana konferanslarının akıbetini yaşayacağını belirten Eli, “Kürtsüz bu konferanslar sonuç vermez, o yüzden baştan kaybeden bir kongre yapılıyor” açıklaması yaptı.
Ortaya çıkan sonuçta, aslında tarafların beklentilerini yansıtmanın ötesine geçemedi. Sonuç bildirgesinde de somut kararlar ortaya çıkmazken niyetlere dayalı bir metin paylaşıldı.
SONUÇ BİLDİRGESİ
Sputnik tarafından yayınlanan metinde, Esas olarak Türkiye ve diğer yabancı güçler işaret edilerek, Suriye’nin egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı vurgusu yapıldı. Bildirgede, “Suriye halkı kendi geleceğine seçimle karar vermeli” denildi. Suriye hükümetinin yalnızca Suriye halkı tarafından belirlenmesi gerektiği vurgusu yapıldı. Bildirgede kongre katılımcılarının yaklaşık yedi yıldır süren savaşın ardından Suriye’nin kurtuluşu için temel prensiplerde anlaştığı ileri sürüldü. Bildirge, ülkenin seçimler yoluyla demokratik bir yola girmesi vurgusunu yapılarak, hangi ırk ve etnisiteden olursa olsun tüm Suriyelilerin eşit haklara sahip olduğu belirtildi. MA

About Editor Editor

Check Also

Alman silah devi nihayet hakim karşısında

Dünya çapında her yıl binlerce insanın ölümüne neden olan G36 silahlarını üreten Almanya’nın önde gelen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *