‘Kürtler Soçi’ye katılmasın’ diye Rusya’ya yeni teklif

Kuzey Suriye Federasyonu temsilcilerinin, Soçi’de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılma hazırlıkları sürerken, sahadan gelen bilgilere göre, AKP iktidarı Rusya’ya yeni bir teklif sundu.

AKP iktidarının tüm itiraz ve girişimlerine rağmen Rusya’nın Soçi kentinde 29 Ocak 2018 tarihinde düzenlenmesi düşünülen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne Kuzey Suriye Federasyonu temsilcilerinin katılma hazırlıkları sürüyor. Edinilen bilgilere göre, federasyon temsilcileri kongreye katılacak heyeti belirledi.
RUSYA’YA HTŞ TEKLİFİ 
Soçi toplantısı yaklaştıkça AKP iktidarı de harekete geçti. Bölgedeki kaynaklardan edinilen bilgilere göre, AKP iktidarı Soçi hesaplarını kabul ettirmek ve kendi denetimindeki Kürtleri kongreye katmak için düzenleyici güç olan Rusya’yla pazarlığa oturdu. AKP iktidarının elinde tek koz olarak, Şam’ın doğusundaki Guta’da yer alan El Nusra öncülüğündeki Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) kaldı. AKP iktidarı bu kozla Rusya’ya yeni teklif sundu. AKP iktidarı, rejim güçlerinin kuşattığı Guta’daki HTŞ’lileri “direnmeden çekmeyi” teklif etti. AKP iktidarı, daha önce Halep’te tıpkı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) grupları gibi HTŞ’yi de İdlib’e çekmeyi düşünüyor.
RUSYA’NIN TAVRI
Rusya yönetiminde ise, Soçi’de rejimin varlığını kabul ettirme, kabul etmeyenleri de bu süreçten tasfiye etme isteği hakim. Rus yetkililer bu tutumlarını “Esad’ın Suriye rejiminden uzaklaştırılmasını isteyen güçlerin Soçi’de yeri yoktur” açıklamasıyla da deklare etti. Bu açıklama aynı zamanda AKP iktidarı ve bağlı gruplara mesajdı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Esad devlet terörü estirmiş bir teröristtir” sözlerine Moskova’nın verdiği “Bu tür değerlendirmelerin hiçbir yasal temeli yok, bu tür açıklamalar mesnetsizdir” yanıtı da bu gelişmelerden bağımsız değil. Bu çıkış aynı zamanda Rus yönetiminin AKP iktidarına uyarısıydı.
ENKS HESAPLARI
Bu gelişmelerle paralel olarak AKP iktidarının Soçi’ye taşımak istediği Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) de Rojava’da örgütleme faaliyetleri yürütüyor. AKP’nin “Kürtler katılsın PYD/YPG katılmasın” planı üzerine çalışmalarını yoğunlaştıran ENKS, gençlerle toplantılar düzenliyor, iç çatışmalarını masaya yatırıyor. Yekitî (Birlik) ve Suriye Kürdistan Demokrat Partisi’nin (PDKS), ÖSO içindeki gruplarla girdiği iktidar kavgasından kaynaklı etkinliği kalmayan ENKS’nin, özelikle Qamişlo’da rejim bölgesinde toplantılar yaparak, “Kürtlerin meşru gücü benim” mesajı vermek istiyor. Ancak ENKS iç çatışma ve hesaplarından kaynaklı en zayıf dönemlerini yaşıyor.
YENİ PARTİ
Almanya’da 1 Kasım 2017’de Barzani ailesi öncülüğünde 155 üyeyle kurulan Suriye Kürt İşçi ve Aydın Partisi de, Kuzey Suriye Federasyonu güçlerine karşı açıklamalarla dikkatleri üzerine çekiyor. Genel merkezini Qamişlo’da açmak isteyen bu partinin üyelerinin çoğu, daha önce İbrahim Biro’nun genel başkanlığını yaptığı ENKS içindeki Yekitî’nin Avrupa’da yaşayan eski üyelerinden oluşuyor. Amûdê, Dêrik, Serêkaniyê ve Efrîn’de de 60 üyesi bulunan partinin genel başkanlığını Nîhat Berazî’ni yapıyor. Kuzey Suriye Federasyonu’yla ilgili olarak ENKS’yle aynı dili kullanmaları da dikkat çekiyor.
MA / Erdoğan Altan 

Related Articles