Kürt karikatüristler ölüm tehdidi altında

İran’da Kürt karikatürist Atena Farghadani ve ressam Atena Daimi sistemi eleştiren çizimleri nedeniyle ölüm tehdidi altında.

Rejimin baskısına maruz kalan sanatçılardan tutsaklığı kısa bir süre önce biten karikatürist Atena Farghadani ölüm tehdidiyle karşı karşıya. Ressam Atena Daimi ise, cezaevindeki açlık grevinde direnişini sürdürüyor.

İki kadın sanatçı, ikisi de Kürt ve isimleri garip bir tesadüf olarak aynı. İkiside sisteme ellerindeki kalemleri ve çizimleriyle meydan okuyor ve bunun bedelini ödemekten çekinmiyor.

ATENA FARGHADANİ

Hak savuncusu, feminist, karikatürist Atena Farghadani’nin suçları saymakla bitmiyor; karikatür çizmek, doğum kontrolünün yasaklanmasına karşı çıkmak, siyasi tutsakların aileleri ile görüşmek vs… Atena, ilk olarak 23 Ağustos 2014’te siyasi tutsakların aileleri ile görüştükten sonra çizdiği bir karikatürü sosyal medyada paylaşmasıyla hedef haline geldi. Gözaltına alındı ve tutuklandı. Atena, bu karikatüründe devlet-zindan ikilemini ele alıyor, rejim yürütücülerini ‘hayvan’ figürleriyle anlatıyordu.

Evin Cezaevi’nde iki ay hapis yatan Atena Farghadani, 6 Kasım 2014’te çok yüksek bir kefaleti ödedikten sonra serbest bırakıldı. Aralık 2014’te, Evin Cezaevi’ndeki gözaltı şartlarını gösteren ve kınayan bir videoyu YouTube’dan paylaştı. Bunun üzerine 10 Ocak 2015’te tekrar tutuklandı.

Gözaltına alınma ve kötü muameleye karşı 9 Şubat 2015’te protesto için açlık grevine başladı. “Kalp krizi ve kısa bir bilinç kaybı”ndan sonra 26 Şubat’ta hastaneye kaldırıldı. 3 Mayıs 2016’da Atena, Tahran’daki bir temyiz mahkemesi tarafından cezasını kısaltılarak tahliye edildi. Kadın bedenini üreme aracına dönüştüren sisteme karikatürleriyle muhalefet etti. Bununla birlikte, “İran Yüce Lideri’ne hakaret” suçlaması ile halen yaşamı tehdit altında.

DAEMİ’DEN BİLGİ ALINAMIYOR

Politik aktivist ve ressam olan Atena Daemi de adaşı gibi ‘ağır’ suçlar işleyen kadınlardan. Atena’yı ilk olarak kamuoyu Kobanê ve Gazzeli çocuklar için yaptığı yardım çalışmaları ile göç ve savaşı anlatan resimleriyle tanıdı. Atena Daemi ilk kez 2014 yılının Ekim ayında politik çalışmaları nedeniyle tutuklanarak Evin Cezaevi’ne gönderildi. Atena, 2015 yılının mart ayında Tahran Devrim Mahkemesi’nin verdiği kararla 15 dakikadan fazla sürmeyen yargılamanın ardından 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Atena’nın cezası, 2016 yılının Eylül ayında Tahran Temyiz Mahkemesi tarafından 7 yıla indirildi.

Atena 8 Nisan’da işkence ve kötü muameleye karşı açlık grevi başlatmıştı, bu eylemi 31 Mayıs’ta sonlandırdı. Ailesi ile iletişimi tamamen kesik olan Atena’nın açlık grevinden kaynaklı yaşadığı sağlık sorunlarına ilişkin ise, bilgi alınamıyor.ANF

Related Articles