Home / DİL KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT SİNEMA / Kürt Dil Bayramı ağır baskılar altında karşılanıyor

Kürt Dil Bayramı ağır baskılar altında karşılanıyor

Yoğun baskılar altında karşılanan Kürt Dil Bayramı’nı gerçekleştirecekleri etkinliklerle kutlayacaklarını belirten Kürt Araştırma ve Geliştirme İnisiyatifi Yöneticisi İrfan Babaoğlu, devam eden baskı ve “yok etme” politikalarına karşı Kürt dilini her zamankinden daha fazla sahiplenme çağrısında bulundu.

Kürtçe Edebiyat Dergisi Hawar’ın Suriye’nin başkenti Şam’da Celadet Ali Bedirxan tarafından yayıma başladığı tarih olan 15 Mayıs 1932, 2006 yılından bu yana Kürt Dil Bayramı olarak kutlanılıyor. Anadilde eğitim başta olmak üzere, Kürtçe’nin yaygınlaştırılarak geliştirilmesi taleplerinin ön plana çıktığı bayram kutlamaları, bu yıl Kürtçe üzerindeki ağır baskı ve engellemeler ile gerçekleştirilecek. OHAL’in ardından çıkarılan KHK’ler ile kapatılan Kürtçe dil kurumları ile anadilde eğitim veren okulların yanı sıra, Kürtçe yayın yapan kanallar da kapatıldı. Tüm baskılara rağmen dil çalışmalarının sürdüğü Diyarbakır’da Kürt Dil Bayramı, kentte 13 Mayıs günü başlatılacak olan etkinliklerle kutlanacak. Etkinlikler kapsamında panel, tiyatro, şiir dinletileri ve konserler düzenlenecek.

‘KÜRT DİL BAYRAMI HAYATİ ÖNEMDE’

Kürtlerin tarihten bu yana ağır saldırılara maruz kaldığını belirten Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme İnisiyatifi Yöneticisi İrfan Babaoğlu, “Kürtler tüm bu saldırılara rağmen her zaman dillerini korumayı bilmişlerdir. Kürt halkının yaşadığı toprakların parçalanıp Kürtlerin yok edilmek istendiği dönemlerde de Kürt aydınları dil üzerinde pratik adımlar atarak tarihi girişimlerde bulunmuşlardır. 20. yüzyılda da emperyalist devletlerin Kürtlerin yaşadığı toprakları talan etmek istediği dönemde de Celadet Bedirxan gibi aydınlar, Kürt dili için devrim niteliğinde adım atarak tarihte bir ilk olarak latin alfabesi ile Hawar Dergisini çıkarmış ve bu tarihte Kürt Dil Bayramı olarak kabul görmüştür” dedi.

Kürt halkı üzerinde yoğun baskının bulunduğunu ve asimilasyon tehlikesinin halen devam ettiğini vurgulayan Babaoğlu, “Tüm bu baskıların varlığının sürdüğü bir dönemde, Kürt diline dikkatin çekildiği ve dil çalışmalarının yürütüldüğü bir bayram, hayati önemdedir. Kürt dili üzerinde ağır baskıların yoğun bir şekilde yaşandığı bu dönemde, bu bayramı çok mühim görüyoruz ve bir dizi etkinlik ile kutlayacağız” ifadelerini kullandı.

‘KÜRT HALKININ YOK OLMASI İÇİN DİLLERİ ÜZERİNDE BASKI KURUYORLAR’

Kürt Dil Bayramı’nın yoğun baskılar altında karşılandığını belirten Babaoğlu, “Egemen güçler Kürt dilinin yok olmasını amaçlıyor. Kürt dili alanında çalışma yürüten kurum ve kuruluşların var olmasını istemiyorlar. Bu yüzden Kürt dili üzerinde yoğun baskı kuruyorlar ve bu durumda egemenlerin Kürt halkının yok olmasını istediğini açıkça ortaya koyuyor” dedi.

İktidarın Kürt dili ve kültürünü yok ederek Kürt halkını yok etmeyi amaçladığını savunan Babaoğlu, “Nasıl ki Kürt dili ağır baskılara rağmen yüzlerce yıl yaşamayı bildiyse, bugünden sonra da yaşayacaktır. İktidarın kirli siyaseti kesinlikle Kürt dilini yok edemeyecektir” dedi.

Tüm engellemelere rağmen Kürt Dil Bayramı’nı gerçekleştirecekleri etkinlikler ile kutlayacaklarını belirten Babaoğlu, “Kutlamalarda Kürt dili üzerindeki baskı, içinde bulunduğu durum, Kürt diline nasıl sahip çıkılması gerektiği gibi konularda yoğun tartışmalar yürütülecek ve halkın dikkati bu konulara çekilecek” diye konuştu.

‘HALKIMIZ HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA KÜRTÇE KONUŞMALI’

Hiçbir gücün Kürt dilini sahiplenme eğilimini yok edemeyeceğini vurgulayan Babaoğlu, “İktidar bir toplumu yok etmenin yolunun o toplumun dilini yok etmekten geçtiğini iyi biliyor ve buna göre politika üretiyor. ‘Tek millet’ ideolojisine dayalı Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana Kürt diline ağır yönelimler gerçekleşti. Bu baskılara karşı bizler de her zamankinden daha fazla dilimize sahip çıkmalıyız. Tüm anneler, ailelerimiz, halkımız her zamankinden daha fazla Kürtçe konuşmalı, yaygınlaştırılmalıdır. Bugün ağır baskılar olabilir; ama bu baskılar da Kürt dilinin ya da Kürt dili çalışmalarının olmadığı anlamına gelmiyor” dedi. (DİHABER)

About Editor Editor

Check Also

Sokağımızdaki sanat: Heykeller

Heykeller bazen bir ülkenin, bazen bir kentin, bazen bir meydanın, bazen bir sokağın sembolü olageldiler. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *