Home / KÜLTÜR SANAT / Kürdistan Gazetesi’nin 120’inci yıldönümünde Kürt basını tartışıldı

Kürdistan Gazetesi’nin 120’inci yıldönümünde Kürt basını tartışıldı

22 Nisan Kürt Gazeteciler Günü dolayısıyla Diyarbakır’da düzenlenen panelde Kürt baskını tartışıldı. Welat Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Abidin Bulut, “Osmanlı devletinin Kürdistan Gazetesi üzerindeki baskılarının bugün Türkiye devleti tarafından Özgür Basın çalışanlarına uygulandığını” ifade etti.
Miktad Mithat Bedirxan tarafından 22 Nisan 1898 tarihinde Mısır’ın başkenti Kahire’de “Kürdistan” adını taşıyan ilk Kürt gazetenin çıkarılması dolayısıyla 22 Nisan, “Kürt Gazeteciler Günü” olarak kutlanıyor. Bu yıl Kürdistan Gazetesi’nin yayın hayatına başlamasının 120’inci yıldönümüne denk gelen gün dolayısıyla Kürdistan Gazeteciler Cemiyeti tarafından Diyarbakır’da bir panel organize edildi. “Kürdistan Gazetesi ve Kürtçe gazetecilikte dilin üzerindeki engeller” başlıklı panel Demir Otel’de yapıldı.
Azadiya Welat Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Abidin Bulut ile gazeteci Ahmet Kani’nin konuşmacı olarak yer aldığın panelin moderatörlüğünü Kürdistan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ferat Mehmetoğlu yaptı.
‘HABERCİLİKTE KÜRDİSTAN ÇIKARLARI ESAS ALINMALI’
Mehmetoğlu yaptığı kısa açılış konuşmasında Kürdistan gazeteciliğinin 120 yıldır çok büyük bir emek ile Kürt halkını dünyadaki gelişmeler hakkında bilgilendirdiğini kaydetti. Kürdistan’daki siyasal atmosferin iletişim ve basını zorunlu kıldığını kaydeden Mehmetoğlu, Kürt gazetecilerin de yaptıkları haberlerde Kürdistan çıkarlarını göz önünde bulundurması gerektiğini belirtti.
Kürt gazeteciliği üzerindeki baskıların önümüzdeki süreçte de devam edeceğine işaret eden Mehmetoğlu, tüm engellemelere rağmen sahadan halkı aydınlatmaya devam edeceklerini vurguladı.
KANİ: BASKILAR OSMANLI ZAMANINDAN BERİ VAR
Gazeteci Ahmet Kani, Kürt gazeteciliği üzerindeki baskının Osmanlı zamanından beri var olduğunu dile getirdi. Kani, “Kürdistan gazetesi, Mısır’da basıldı. Nitekim Kürdistan gazetesi için ilk fikir ortaya çıktığında Osmanlı devleti ile görüşme yapıldı. Osmanlı yetkilileri sınırları içindeki herhangi bir matbaanın gazeteyi basmasına izin vermedi. Kürdistan gazetesi Mısır’da basılmasına rağmen Osmanlı yetkilileri bu sefer gazetenin Kürdistan sınırlarına girmesini engelledi. Tüm engellemelere rağmen Kürdistan gazetesi 31 sayı çıkarak o gün dünyada var olan gelişmeleri Kürt halkına ulaştırdı” dedi.
BULUT: KÜRT GAZETECİLİĞİ HEP HEDEFTİ
Welat Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Abidin Bulut ise, konuşmasında Osmanlı devletinin Kürdistan gazetesi üzerindeki baskılarının bugün Türkiye devleti tarafından Özgür Basın çalışanlarına uygulandığı üzerinde durdu.
Kürt gazeteciliğinin o dönemden kalan direngen mirasının Ape Musa ve Rohat Aktaş tarafından devralındığını söyleyen Bulut, “Kürtlere sürekli olarak asimilasyon dayatıldı. O yüzden Kürt gazeteciliği hep hedefti. Öte yandan gazetecilik toplumun gözüdür. Ve Kürt gazetecileri 120 yıldır bu coğrafyada var olan gelişmeleri aktarıyor. En son baskılar Welat’ın matbaa bulamamasına neden oldu. Ancak biz bu kez Azadiya Welat’ın sessini tüm dünyaya duyurmaya çalışacağız” dedi. MA

About Editor Editor

Check Also

Salavat Tepe

+ Salavat Tepe Sivas´ın Divriği ilçesinde bu dünyayla öte dünya arasında duran, ama aynızamanda her …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *