Kulp’taki meşe ormanları hakkında ‘güvenlik’ gerekçesiyle kesim kararı

Kulp ilçesine bağlı Yeşilköy (Delit) köyünde oturan yurttaşları arayan karakol komutanının, “güvenlik” gerekçesiyle meşe ormanları için kesim kararı verildiğini belirterek, karşı çıkanları tehdit ettiği iddia edildi.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Yeşilköy (Delit) köyü kırsalında bulunan binlerce hektarlık zengin meşe ormanları yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya. Köydeki binlerce dönümlük dağlık alanı kaplayan meşe ormanları, birçok endemik bitki türü ve yabani hayvana ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda engebeli olan alanda erozyonun önlenmesinde önemli bir role sahip meşe ağaçlarından 2 yılda bir elde edilen yapraklarla hayvancılık yapılıyor. Diyarbakır Orman İşletme Müdürlüğü’nün, çok zengin ve güçlü bir ekosistemi barındıran köydeki meşe ormanları için “güvenlik” gerekçesiyle kesim kararı verdiği iddia edildi. Karardan etkilenecek olan binlerce hektarlık meşelik alanda kesilecek ağaçlar nedeniyle alandaki zengin bitkisi örtüsü yok olacak, toprak erozyon tehlikesine karşı savunmasız kalacak.

BİR KAÇ GÜN ÖNCE BAŞLAYAN AĞAÇ KATLİAMI DURDU

Kendisini karakol komutanı olarak tanıtan bir asker, Yeşilköy ve mezralarında oturan yurttaşları tek tek telefonla aradı. Komutanın köylülere, “Köyünüzdeki orman için güvenlik nedeniyle kesim emri çıktı. Köy muhtarı aracılığıyla ormanı belirttiğimiz kişilere verilmesini söyledim. Kesim kararı verilen bu ormanları satmadığınız takdirde bu sizin için iyi olmaz” diyerek tehdit ettiği öne sürüldü. Bu kararın bildirildiği birçok köylü, karara karşı çıkmaları durumunda başlarına bir şey geleceği korkusuyla beklemeye karar verdi. Ağaçların kesiminin verildiği kişiler, bir süre köyün kırsalına korucularla birlikte gelerek onlarca hektarlık meşe ormanlarını kesmeye başladı. Birkaç gün boyunca devam eden orman katliamı, 3 Nisan günü ilçeye bağlı Bayır (Mala Dinarê) köyü yakınlarında topladıkları odunları ilçe merkezine getiren korucuların bulunduğu kamyona, seyir halindeyken yapılan saldırı sonrası durdu. Saldırıda 1 korucu yaşamını yitirmiş, biri emekli 5 korucu ve şoför yaralanmıştı.

Köydeki meşe ormanlarının yok edilmesinden endişelenen köylüler, kesim kararının iptal edilmesi için İdare Mahkemesine başvuracak. Ancak kesim kararı askerler tarafından yazılı olarak değil sözlü olarak tebliğ edildiği için köylüler bir sonuç alamamaktan endişeli.

Related Articles