Kör bıçakla saçlarını kestiler!

Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nden yeni bir işkence haberi geldi. Adana’dan Tarsus’a sürgün edilen Birhan Yalçın adlı tutsağın, ring aracında askerler tarafından işkenceye uğradığı ve saçlarının kesildiği öğrenildi.

Sürgün sırasında işkence, yaralıların revire çıkarılmaması, bir hafta tutsakların susuz bırakılması ve daha birçok işkence haberleri ile adından söz ettiren Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nden her gün yeni bir işkence haberi geliyor. İşkence merkezine dönüşen cezaevinde bu kez de 15 Ağustos’ta Adana’da gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra Tarsus T Tipi’ne gönderilen Birhat Yalçın isimli tutsağın, ring aracında işkenceye uğradığı öğrenildi. Tutsağın askerler tarafından saçlarının kör bir bıçakla kesildiği ve günlerce hücrede tutulduğu öğrenildi.

Günlerce hücrede kaldı

Kızının saçlarının askerler tarafından kör bıçakla kesildiğini aktaran anne Neslihan Yalçın, “Taramaya bile kıyamadığım saçları vahşice kesmişler. Ne ben ne de kızım bu onur kırıcı uygulamayı asla kabul edemeyiz. Saçlarını kestikleri yetmezmiş gibi bir de onu hücreye atmışlardı. Günlerce ondan haber alamamıştık” diyerek, yaşanan işkenceyi anlattı.

Cezaevinde akıl almaz işkencelere başvurulduğunu ifade eden Yalçın, tutsak kadınların üzerindeki baskıları aktararak, “Yapılan baskılara yönelik sürekli grevdeler. Günlerdir görüşe çıkmıyorlardı, geçen hafta sadece 5 kadını temsili görüşe çıktılar. Kadın arkadaşların üzerinde büyük bir baskı var ve en son tek tip kıyafet dayatılması çok ciddi sorunlar yaratacak. Çocuklarımız ‘Kesinlikle bu giysileri kabul etmeyeceğiz. Ne olursa olsun direneceğiz’ diyor” diye aktardı.

5 tutsağa 15 gardiyan!

Tutsak yakınlarına da işkence edildiğini belirten Yalçın, “Biz çok zorluklar ile içeriye girebiliyoruz. İnce bir aramadan geçiyoruz. Dişimi tutması için bulunan metal parçasını bile çıkarmamı istiyorlar. Saatlerce bekletiliyoruz. İçeriye girdiğimizde bile başımızda 15 gardiyan duruyor, 5 kadın tutsağa 15 gardiyan bakıyor” dedi.

‘Biz de direneceğiz’

Tutsak yakınları olarak yaşatılan zulmü kabul etmeyeceklerini ifade eden Yalçın, “Bizim çocuklarımız onurları, dilleri için cezaevine haksızca atılmışlar. Çocuklarımıza yapılan bu işkence ve zulme karşı biz aileler asla geri durmayacağız” diyerek, duyarlılık çağrısında bulundu.

Filiz Zeyrek/Adana / demokrasi42

Related Articles