Kolombiya’da devlet terörü sürüyor…

Kolombiya’da yürürlükte olan barış anlaşmasına rağmen katliamların ardı arkası gelmiyor.

Son olarak Efigenia Vásquez isimli bir kadın gazeteci polis saldırı sonucu hayatını kaybetti. Vásquez, Pazar günü Cauca eyaletinde ESMAD adı verilen mobil polis gücünün yerli halka saldırısı sırasında katledildi. Santos hükümeti yerli halkı özellikle değerli maden aramalarına yer açmak için yaşadıkları yerlerden sürmeye çalışıyor.

Yine bu hafta sonu gerçekleşen bir diğer saldırının hedefi ise yerli lideri Ezquivel Manyoma oldu. Chocó eyletinde gerçekleşen bu saldırı sonrası yerli halk sokaklara dökülerek katliamların bir an önce son bulması çağrısında bulundu. Halk katliamları yapan paramiliter güçlerin arkasında Santos hükümetinin olduğuna inanıyor. Devlet Başkanı Juan Manuel Santos FARC’la yapılan barış nedeniyle geçen yıl Nobel Barış Ödülü’nü almıştı.

Öte yandan Tumaco – Nariño bölgesinde geçen hafta gerçekleşen katliam sonrası bölgeye araştırma için gitmeye çalışan bir uluslararası heyet de saldırıya uğradı. Heyetin bölgeye ulaşması engellendi. Devlet güçleri tarafından gerçekleştirilen katliamda 9 yerli çiftçi hayatını kaybederken 52’si ise yaralanmıştı.

Related Articles