Home / GÜNCEL BÖLGESEL GLOBAL HABERLER / Kurdistan / KDP asayişi, Sidekan’a gitmek isteyen kitleye saldırdı

KDP asayişi, Sidekan’a gitmek isteyen kitleye saldırdı

Türk devletinin işgal saldırılarına karşı Güney Kürdistan’ın 8 farklı merkezinden Sidekan’a doğru yola çıkan kitleye Qesrê’de KDP asayişi saldırdı.

Türk devletinin Güney Kürdistan’a yönelik düzenlediği işgal saldırılarını protesto etmek amacıyla sabah saatlerinde Süleymaniye, Hewlêr, Ranya, Qeladizê, Şarezûr, Kerkûk, Kelar ve Qendîl’den RJAK öncülüğünde yola çıkan kitleye KDP asayişi Hewlêr’in Qesrê beldesinde saldırdı. KDP asayişi, kitlenin Sidekan’a gitmesini engelledi.

Tevgera Azadî Eşbaşkanı Şîlan Şakir, Qendil Halk Mesisi Eşbaşkanı, milletvekili adayı Aso Mehmud ile Selam Ebdullah, RJAK ve birçok partinin de yer aldığı yürüyüşte kitle, PKK bayrakları taşıdı.

“Bijî Kurdistan”, “Bijî berxwedana Sidekan”, “Dagirker biçe derve”, “Bijî gerîlla” sloganları atılırken, saldırılar Türk devletinin işgal saldırılarında katledilen sivillerin resimlerinin taşınması ve marşlarla protesto edildi.

Balayan’da bir araya gelen kitle Sîdekan’a hareket etti. KDP asayişi kitleyi Qesrê beldesindeki kontrol noktasında engellendi. Ayrıca basın mensuplarının buradaki faaliyetlerine de izin verilmedi.

Qesrê kontrol noktasından kitlenin geçişine izin vermeyen KDP asayişiyle yapılan görüşmelerde asayiş “Emir yukardan geldi” diyerek, kitlenin geçişine izin vermemesine tepki gösteren kitle, yürüyüşe devam etmek istedi. Asayiş güçleri, havaya ateş açarak, kitlenin ilerlemesini engelledi.

Asayiş güçlerinin saldırısına tepki gösteren kitle “Bimre xiyanet”, “Bijî HPG” sloganları atarak, tepkilerini gösterdi.

KDP asayişinin tutumu protesto edildi

Pirdeşalê’ye dönen halk burada yaptığı açıklamada PDK engelini ve işgalci Türk devletinin saldırılarını protesto etti.

Başurê Kürdistan’ın Süleymaniye, Hewlêr, Ranya, Qeladizê, Şarezûr, Kerkûk, Kelar ve Qendîl’den yola çıkan kitle, Hewlêr’in Qesrê beldesine bağlı Balayan köyüne doğru yola çıktı. Balayan’da toplanan kitle, buradan Sidekan’a doğru yola çıktı. Kitle, Qesrê beldesindeki KDP asayişi kontrol noktasında engellendi. Engellemeye rağmen kontrol noktasını geçmek isteyen kitleye asayiş güçleri havaya ateş açtı ve kitleye saldırdı.

Asayiş güçlerinin saldırısına tepki gösteren gençler “Bimire xiyanet”, “Bijî HPG” sloganları atarak, tepkilerini gösterdi.

Olayların daha fazla büyümemesi için Pirdeşalê köyüne dönen kitle, “Türk devleti defol”, “Bimire xiyanet”, “Bijî berxwedana gerîla” ve “Bijî Rêber Apo” sloganlarını attı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile Balayan ve Şeladizê’de işgalci Türk devletinin düzenlediği saldırılarda şehit olanların fotoğrafları, RJAK, PKK, Tevgera Azadî ve YPG bayrakları açıldı.

Burada eylemi organize eden Kürdistan Özgür Kadınlar Örgütü (RJAK), adına bir basın açıklaması yapıldı.

RJAK yöneticilerinden Zara Ehmed yaptığı açıklamada, kadın ve gençler olarak Türk ordusunun Başûrê Kürdistan’ı işgal etmesine izin vermeyeceklerini vurguladı.

Zara Ehmed KDP’nin eyleme dönük tavrını protesto ederek, “RJAK olarak Türk devletinin işgaline karşı kitlesel olarak Başûrê Kürdistan halkı adına bir yürüyüş düzenlemek istedik. Fakat KDP asayişi yine bizi engelleyerek gitmemize izin vermedi. Fakat buraya kadar gelişimiz de yürüyüşümüzün amacına ulaştığının bir kanıtıdır” diye konuştu.

Zara Ehmed, işgale karşı eylem ve mücadelelerinin devam edeceğini ifade etti.

Eyleme katılan kadın ve gençlerde, Türk devletinin Başûrê Kürdistan’a yönelik işgal saldırılarını protesto ederek, KDP asayişinin tavrına karşı da tepkilerini dile getirdi. ANF

About Editor Editor

Check Also

AİHM Roboski Katliamı başvurusunu iptal etti

AİHM, savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 kişinin katledildiği Roboski Katliamı için yapılan başvuruyu, talep edilen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *