KDP 58 kişiyi Türkiye’ye teslim etti iddiası

Federe Kürdistan Bölgesi yönetiminin Türkiye nüfusuna kayıtlı 58 kişiyi referandumdan sonra Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye teslim ettiği ileri sürüldü. 58 kişinin Silopi’de gözaltında tutulduğu kaydedildi.

Irak Federe Kürdistan Bölgesi yönetiminin 30 Eylül gecesi Habur Sınır Kapısı’nda 58 kişiyi Türkiye’ye teslim ettiği iddia edildi. Alınan bilgilere göre, Türkiye’de çeşitli soruşturmalar kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan 58 kişinin Cuma gecesi KDP tarafından Habur Sınır Kapısı’nda Türkiyeli yetkililere teslim edildiği öğrenildi.
Teslim edilen kişilerin buradan Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtilirken, aynı gece teslim alınan şahısların ailelerine de polislerce bilgi verildi.
Polislerce haber verilen ailelerden birisi de yaşananları doğrularken, polislerin kendilerine detaylı bilgi vermediğini ancak gözaltı işlemlerinin devam ettiğini söyledi. Bir aile, çocukları Z.Ü.’den 2013 yılından bu haber alamadıklarını, ancak yaklaşık 10 gün önce kızları Z.Ü.’nün evi aradığını ve KDP tarafından gözaltına alındığı bilgisini verdiğini söyledi.
KDP tarafından gözaltına alındıktan sonra Türkiye teslim edilen 58 kişinin niçin teslim edildiğine dair detaylı bilgiye ulaşılamazken, soruşturma sürecinin devam ettiği ve teslim edildikten sonra haklarında gözaltı işlemi yapılanların Silopi’de tutulduğu öğrenildi.  MA

Related Articles