Katalonya bağımsızlık ilan etti, İspanya işgal hazırlığında

Katalonya parlamentosu tek taraflı bağımsızlık ilan etme kararı aldı. İspanya hükümeti ise anayasanın 155’inci maddesini senatodan geçirerek, işgal mesajı verdi.

Katalonya parlamentosu bugün gerçekleştirdiği oylamada tek taraflı bağımsızlık ilan etme kararı aldı. İspanya hükümeti ise, İspanya anayasasının 155’inci maddesini oylayarak, Katalonya’nın tüm yetkilerine el koymaya hazırlanıyor.
Katalan parlamentosu, önce Madrid yönetiminden ayrılmak için anayasal süreci başlatmayı onaylarken, bağımsızlık oylamasında da, ilanın yapılmasına ilişkin süreci onayladı. Böylelikle, yüz yıllardır İspanyol egemenliğinde olan Katalonya’nın bağımsızlık ilanı gerçekleşti.
Katalonya ‘bağımsızlık’ dedi
Gizli oylamanın yapıldığı 135 sandalyeli mecliste, bağımsızlık lehinde 70 oy kullanılırken, 10 oy aleyhte çıktı. Oylamada iki oy ise boş çıktı. Oylama yapılırken İspanya’da iktidardaki Halk Partisi, ana muhalefet partisi Sosyalistler ve Vatandaşlar (Ciudadanos) milletvekilleri, tepki amaçlı dışarı çıktı.
Rajoy’dan işgal mesajı
Katalanların bağımsızlık ilanının ardından Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan yapan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, “Bütün İspanyollardan sakinliklerini korumalarını bekliyorum. Hukuk devleti Katalonya’da yasallığı devreye sokacak” dedi. Rajoy’un sözleri anayasanın 155’inci maddesinin uygulanacağı yorumlarına neden oldu.
İspanya 155’inci maddeyle karşılık vermeyi planlıyor
İspanya senatosu ise Katalonya parlamentosunun bağımsızlık ilanından sonra anayasanın 155’inci maddesini onayladı. Senato’da yapılan oylamada 214 kişi tasarıyı desteklerken, 47 kişi karşı çıktı. Bir milletvekili oylamaya katılmadı. 155’inci maddesi, Katalonya Özerk Yönetimi’nin tüm haklarını ellerinden almasını öngörüyor.
İspanya müdahaleyi görüşüyor
Oylamanın ardından İspanya Bakanlar Kurulu’nun acilen toplanacağı da duyuruldu. Kurulun saat 18.00’de toplanarak, Katalonya’ya karşı alınacak alınacak önlemleri görüşmesi planlanıyor. Bunlar arasında Katalonya Bölge Başkanı Carles Puigdemont ile bakanlarının görevden alınması, Katalan Parlamentosu’nun feshi ve birçok kuruma el konulması ile yeni bölgesel seçimlerin yapılması bulunuyor.
Katalanlar sokaklarda 
Katalanların bağımsızlık ilanından sonra yüzbinlerce Katalan, sokaklara çıkarak bağımsızlığı selamladı. İspanyol egemenliğine karşı sloganların atıldığı eylemlerde Katalan renkleri olan sarı-kırmızı tişörtler giyilirken, Katalan bayrakları açıldı. Başkent Barselona başta olmak üzere ülke genelinde sokağa çıkanların sayısı yüz binlerle ifade ediliyor.
AB İspanya’dan yana tutum aldı
Katalonya’nın bağımsızlık ilanı ardından ilk tepkilerden biri Avrupa Birliği’nden (AB) geldi. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, “İspanya, bizim tek muhattabımız olarak kalacaktır” dedi ve bağımsızlık ilanını tanımadıkalrını duyurdu. Tusk, İspanya hükümetinin “güç kullanmamasını, argümanların gücünü kullanmasını” istedi.
Puigdemont’tan AB’ye yanıt
Tusk’ın açıklamasına karşılık veren Katalonya Başbakanı Carles Puigdemont ise, Katalanların haklılığına vurgu yaptı. Puigdemont, Twitter’deki mesajında, “Bildiğiniz gibi Katalanlar hep argümanların gücünü savunuyor” diye cevap verdi.
1934’te bağımsızlık ilan edilmişti
Katalonya’da 6 Ekim 1934’de yapılan bağımsızlık ilanı, dönemin Katalonya özerk Bölge Başkanı Lluis Companys tarafından yapılmış ancak İspanya yönetimi orduyla birlikte sıkı yönetim ilan ederek katliama girişmişti. 1934’teki bağımsızlık ilanı ardından yaşanan saldırılarda 46 ile 80 arasında kişi katledilmiş ve İspanya bu hakkı zorla Katalan halkından geri almıştı.
rojnews

Related Articles