Karayazı’da jandarma bir evi yaktı; 4 kişi infaz edildi…

Karayazı’daki baskın ve ev yakma haberlerine yönelik yeni bilgiler ortaya çıktı. Geventepe mahallesinde sabah saatlerinde baskın düzenlenerek ateşe verilen evin kepçelerle yıkıldığı ve 4 kişinin infaz edildiği bildiriliyor. Bir okuyucumuzun gazetemize gönderdiği olay anına ilişkin fotoğraf ise 90’lı yıllardaki ev yakma ve infaz görüntülerini aratmıyor.

Erzerom’un (Erzurum) Qereyazî (Karayazı) ilçesine bağlı Geventepe (Reşa Sebrî) mahallesine sabah saatlerinde zırhlı araçla baskın düzenlenen çok sayıda evde 3 kişinin gözaltına alındığı, ateşe verilen bir evin de kepçelerle yıkıldığı belirtildi. Edinilen bilgilere göre, ateşe verilen ev bir süredir boştu. Yakılma öncesi silah sesleri duyulduğu bildirildi.

İçişleri Bakanlığı açıklama yaptı

Bu bilgilerin çıkmasının ardından DHA’nın geçtiği habere göre İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Erzurum-Karayazı İlçesi Geven Tepe Mahallesinde, İl J.Komutanlığı unsurlarınca bugün  gerçekleştirilen operasyonda 4 BTÖ mensubu 4 adet AK-47 kalaşnikof silah ile birlikte ölü olarak  ele geçirildi. Bölgede operasyonlar hala devam ediyor” denildi.

İnfaz edildiler şüphesi

Onlarca zırhlı aracın ve jandarmanın kuşattığı evde 4 kişinin sağ yakalanma yerine infaz edilmiş olabileceği yorumları yapılıyor.

Evi önce yaktılar sonra yıktılar

Baskına ilişkin konuşan mahalleliler şunları anlattı: “Bir anda köyün etrafı askerlerle zırhlı araçlarla çevrildi. Silah sesleri geldi. Sahibinin bir seneden fazladır gelmediği ve çocuklarının İstanbul’da yaşadığı boş ev ateşe verildi. Sonrasında ise boş ev kepçe ile yıkıldı. Şimdi biz halen evlerimizden dışarıya çıkamıyoruz. Abluka sürüyor.”

3 gözatlı

Silah seslerinin kesilmesi ve evin kepçe ile yıkılmasının ardından mahallede hala abluka devam ederken, Mehmet Emin Oran, Mensur Oran ve Nuretin Durmaz isimli köylüler gözaltına alındı. Gözaltına alınan 3 kişinin nereye götürüldüğü hakkında bilgi edinilmedi.

Kaynak: ögürlükcüdemokrasi

Related Articles