Kameraları kapatıp tutuklulara saldıran ‘özel ekip’ kim?

İşkence haberleriyle gündeme gelen Elazığ Cezaevi’ne gidip tutuklularla görüşen avukatlar, Pazar gününden bu yana ayakta sayım vermeyi reddeden tutuklulara kameralar kapatıldıktan sonra 20-30 kişilik ‘özel ekip’ tarafından işkence yapıldığını paylaştı.

Diyarbakır Barosu ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nin cezaevi komisyonları, son günlerde sık sık kötü muamele ve işkence haberleriyle gündeme gelen Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne giderek, buradaki tutuklularla görüştü. Geçtiğimiz Pazar gününden bu yana her sabah ve akşam sayımlarında askeri sayım dayatmasına karşı çıkan tutukluların gardiyanlarca darp edildiği yönünde yansıyan bilgileri tutuklarla görüşen isimlerden Diyarbakır Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Sözcüsü Av. Önder Alçiçek, gerçekleştirdikleri bu görüşmeler hakkında bilgi verdi.
‘İŞKENCE ÖZEL EKİP TARAFINDAN YAPILIYOR’
Av. Alçiçek, gardiyanların 15 Şubat günü koğuşlara girerek Adalet Bakanlığı’ndan bir genelgenin geldiğini ve bu genelgeye göre tutuklulardan artık ayakta sayım alınacağının, ayakta sayım vermeyenler hakkında ise disiplin soruşturması açılacağını bildirdiğini paylaştı. Bir gün sonra koğuşlara girip ayakta sayım almak isteyen gardiyanların buna karşı çıkan tutukluları darp ettiğini aktaran Av. Alçiçek, 2 gün boyunca tutukluların bu sayım biçimini kabul etmediği için işkenceye maruz kaldığını kaydetti.
Cezaevi İzleme Komisyonu Sözcüsü Alçiçek, sistematik işkencenin 20 Şubat Salı gününe kadar devam ettiğini, işkence uygulayan gardiyanların ise, “özel ekip” olarak ifade edilen ve tutukluların daha önce hiç görmediği gardiyanlardan oluştuğunu ifade etti.
‘KAMERALAR KAPATILIYOR’
Gardiyanların tutuklulara, ayakta sayımı kabul edip etmeyeceklerini sordukları esnada kameralar ile geldiğine, ancak tutukluları darp etmek için 20-30 kişilik ‘özel ekip’ geldiğinde kameraların kapatıldığına dikkat çeken Av. Alçiçek, hasta tutukluların da darp edildiğini söyledi.
Alçiçek, yaşanan saldırı sonrası tutukluların darp raporu almaması için kimsenin revire ya da hastaneye sevk edilmediğini de belirtti.
‘CAN GÜVENLİĞİ YOK’
Tutukluların özelikle Pazar günü çok yoğun bir şekilde darp ve işkenceye maruz kaldıklarını paylaşan Alçiçek, şunları söyledi: “Tutsaklar gardiyanların hakaretler ve tehditlerde bulunduğunu ve kendilerini ölümle tehdit ettiklerini belirtti. Tüm odalarda bulunan eşyaların (masa, sandalye vs) kırılıp dağıtıldığını söyleyen tutsaklar, bu saatten sonra hiçbir can güvenliklerinin olmadığını ifade etmişlerdir.”
‘CEZAEVİ MÜDÜRÜ KAYITSIZ’
Tutuklularla görüşme yaptıkları esnada işkence izlerinin hala belirgin durumda olduğunu paylaşan Baro üyesi Alçiçek, yaşananları cezaevi müdürüne de aktardıklarını belirti.
Ancak cezaevi müdürünün konuya kayıtsız kaldığını kaydeden Alçiçek, Adalet Bakanlığı’nın harekete geçip, yetkililer hakkında soruşturma başlatması gerektiğini ifade etti.  MA

Related Articles