Kadınlar alanlarda!

Her yıl olduğu gibi bu yıl da dünya çapında milyonlarca kadın, toplumsal cinsiyete dayalı erkek ve devlet şiddetine karşı örgütlenme ve direnişi ortaklaştırma hedefiyle 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde sokağa çıkıyor.

 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da dünya çapında milyonlarca kadın, toplumsal cinsiyete dayalı erkek ve devlet şiddetine karşı örgütlenme ve direnişi ortaklaştırma hedefiyle 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde sokağa çıkıyor.

‘Kimseyi geride bırakma’

Kadına yönelik şiddet, dünyada ayrımcılığın en uç biçimi ve en yaygın, en kalıcı, en yıkıcı insan hakları ihlallerinden biri. BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin 2005-2016 yılları arasında 87 ülkenin verilerine dayanarak hazırladığı rapora göre 15-49 yaşları arasındaki kadınların yüzde 19’u sadece eşleri tarafından şiddete uğradı. 2012’de dünya çapında yaşanan kadın katliamlarının neredeyse yarısı eşi ve ailesi tarafından katledildi. Yine 2015 yılında 30 ülkede yapılan anket verileri, her üç kız çocuğundan birinin ‘sünnet’ edildiğini ortaya koyuyor.

Savaşlarda göçe zorlanan kadınlar, göç yollarında işgalci güçlerin toplu tecavüzüne maruz kalıyor; mültecilik, göçmenlik, çatışma ve doğal afetlerden en çok etkilenen kesim olmaya devam ediyor.

Tüm bunlar yaşanırken savaşları finanse etmede sınır tanımayan devletler, kadına karşı şiddetin önlenmesine, travmaların giderilmesine, toplumsal farkındalığın yükseltilmesine yönelik harcamalardan kaçınıyor.

Tüm bunlara yönelik Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Gün Sürekli Aktivasyon adıyla 25 Kasım’dan 10 Aralık İnsan Hakları Haftası’nda kadar ‘Hiç kimseyi geride bırakma: Kadına yönelik şiddeti sonlandır!’ temasıyla bir kampanya başlatıldı. Şiddeti sonlandırmanın ve parlak bir geleceğin simgesi olarak cadde, okul ve belirli yerler ’turuncu’ya boyanacak.

Avrupa’daki Kürt kadınlar

Avrupa’da ise Kürt kadınlar, bugünü  ‘Önderliksiz Yaşam Asla! Faşizme Karşı Özsavunma’’ sloganıyla karşılıyor. Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, İngiltere, İsviçre, İsveç’in 20’yi aşkın kentinde merkezi yürüyüş ve mitinglerle direniş cephesini büyütme kararlılığıyla yürüyor. Etkinlikler kimi kentlerde ise diğer kadın hareketleriyle ortak gerçekleştirilecek.

Türkiye ve Kürdistan

AKP iktidarının ırkçı, cinsiyetçi, kadın düşmanı politikalarına karşı öfkeyi sokağa taşırmaya hazırlanan kadınlar, Türkiye ve Kürdistan’da birçok noktada eş zamanlı olarak eylemler yapacak. İçinde onlarca kadın örgütünün içinde yer aldığı 25 Kasım Platformu, “Erkek devlet şiddetine itaat etmiyoruz, hayatlarımızdan ve mücadelelerimizden vazgeçmiyoruz” şiarıyla Taksim’de buluşacak.

Kürdistan’ın bütün illerinde günlerdir ev ev, sokak sokak çalışma yürüten kadınlar, bugün erkek ve devlet şiddetinin yanı sıra Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi de protesto edecek.

 

235

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Related Articles