İtalya’nın bugüne kadar yerel seviyede kalmış aşırı sağı artık siyasetin ana unsurlarından biri – Rachel Donadio

Roma’da sol grup ve partilerin İtalya’da aşırı sağın bariz yükselişini protesto amacıyla antifaşist bir gösteri düzenlediği aynı gün, Milan katedrali önündeki meydan İtalya’nın Kuzey Ligi [Lega Nord, bundan sonra “Lig”] partisinin lideri Matteo Salvini’nin enerjik destekçileriyle doluydu. Parti en çok yabancı düşmanlığı ve avrodan çıkma fikri ile flört etmesiyle biliniyor ve lideri Salvini, [geçtiğimiz] Pazar günü yapılacak İtalya ulusal seçimlerinde İtalya sağının lideri olmak için yorulmak bilmez şekilde kampanya yapıyor.

Antifaşist gösteriler, giderek konsolide olan sağ karşısında sol için nadir birlik anlarından biriydi. Son beş yıldır İtalya’yı yönetmiş – ve hiç de kötü yönetmemiş – olan eski başbakan Matteo Renzi’nin merkez sol Demokratik Parti’sinin, oyların yüzde 22’sini alması bekleniyor [%18,72 aldı; önceki oy oranından 6,6 düşüş, sol koalisyonun toplam oyu ise %22,85’te kaldı]. Hükümet kurmaya yetmeyen bu düşük oy oranının arkasında partinin iç zayıflığı var ama bunun daha büyük etkileri olacak. Salvini’nin Milan’daki mitinginde, insanlar Lig’in sloganı olan “Önce İtalya” yazılı dövizler ve ayrılıkçı bayraklar taşıyordu. “Kuzey” Ligi, İtalya’nın kuzeyindeki zengin Lombardy ve Veneto bölgelerinin Katalonya ve Sardinya’dan ayrılmasını istiyor. Düzen partileri halkın sıkıntılarına yanıt üretemediğinden ve daha aşırı gruplar net gelecek vizyonları ile öne çıktığından, sağın yükselişi birçok Avrupa ülkesinde seçimlerin ana gündemlerinden biri olmuştu. İtalya’nın ihmal edilmiş işçi sınıfına oynayan Lig, göçmenleri geri göndermek ve AB anlaşmalarını tekrar yazmak isteyen, [AB’ye karşı] egemenlikçi bir parti. İtalyan siyasetindeki can sıkıcı eğilimler artık yerel seviyede değiller ve ülkenin kurucu üyesi olduğu Avrupa Birliği’ni geri dönülmez şekilde istikrarsızlaştırma ihtimalleri var.

Arap Baharı ile Suriye iç savaşının ertesindeki gelişmeler Avrupa çapında siyaseti yeniden şekillendirdi ve İtalya’daki hiçbir parti göçmen meselesine Lig kadar oynamadı. 2014’ten bu yana 60 milyon nüfuslu İtalya’ya çoğu Kuzey Afrika’dan teknelerle gelen 500.000’den fazla göçmen ulaştı. İltica başvurularını değerlendirme sistemi yavaş ve sorunlu işliyor. Hepsi sığınmacı olmayan göçmenler İtalya’da sıkışıp kalıyor, birçoğu yasal çalışma olanağından yoksun, çoğunlukla sefil kamplarda yaşıyorlar. İtalyan televizyonları yıllardır teknelerden inen göçmenlerin bitmeyen görüntülerini gösteriyor.

44 yaşındaki Salvini bu süreçte devreye girdi ve beş yıl önce Lig’in lideri oldu. Şu an İtalya’daki mevcut partilerin en eskisi olan Kuzey Ligi 1989’da kuruldu, zengin İtalya kuzeyinin bağımsızlığını savunuyor. Birçok Berlusconi hükümetinin küçük ortağı olmuş olmasına rağmen Roma’yı [başkentteki merkezi idareyi] kendine düşman görür. Salvini, yabancıları ve bir ölçüde de AB’yi düşman göstererek partiyi yerelden ulusal seviyeye taşıdı.

Bunu büyük oranda sözüm ona kontrol çıkmış göçe karşı korkulardan faydalanarak yaptı. Başarılı da oluyor. Salvini’nin yönetiminde Lig 2013 seçimlerindeki yüzde 4’ten, İtalya’nın çoğu zaman tutmayan anketlerine göre bugünkü muhtemel yüzde 13 oranına yükseldi [Lig, Pazar günü %17,37 oy aldı ve sağ koalisyonun aldığı %37 oy ve Berlusconi’nin destek açıklaması sonrası Salvini’nin başbakan olması matematiksel olarak mümkün]. Sağdaki diğer parti olan Silvio Berlusconi’nin Forza Italia’sını [Haydi İtalya] geçerse, Salvini’nin İtalya’nın bir sonraki başbakanı olması olası. Forza Italia şu anda anketlerde yüzde 16 görünüyor, bu oran 2013 seçimlerindeki yüzde 21’in altında [Forza Italia Pazar günü %14,01 oy aldı. Lig+Forza Italia+İtalya’nın Kardeşleri (%4,35)+Biz İtalya’dan (%1,3) oluşan sağ koalisyonun toplam oyu ise %37]. Düzen karşıtı Beş Yıldız Hareketi’nin Pazar günkü seçimde birinci gelmesi bekleniyor [%32,66 aldı]. Koalisyon yapmayacağını açıklamıştı ama fikrini değiştirip Lig ile koalisyon oluşturması ihtimali spekülasyonlar arasında [değiştirmedi, koalisyona yokum dedi]. Bu senaryo (ki Brüksel ile Renzi’nin kabusu) İtalya’ya Avrupa’nın kalbindeki ilk popülist hükümeti verebilir.

Milan konuşmasında Salvini beklenmedik bir hareketle, geçmişin antifaşist gösterileri üzerine solun büyük entelektüellerinden olan Pier Paolo Pasolini’den bir alıntı yaptı. Pasolini 1973’te, bu antifaşist gösteriler için “modern tüketimcilik halihazırda zayıflamış bir toplumu erozyona uğratırken, muhalif duyguları olmayan bir düşmana yönlendirerek dikkat dağıtan bir silah haline gelebilir” demişti. Ama Salvini söylemlerinin daha çoğunu bazı istisnalar ile (örneğin Salvini’nin dini yüzsüzce kullanması seküler Fransa örneğinde yok) Fransa’nın Marine Le Pen liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi’nden aldı. Salvini, Milan’daki mitingde, işçi sınıfına, engellilere, göz ardı edildiğini hisseden insanlara hitap etmek için Matta İncili’nden de birçok kere alıntı yaptı: “sonuncular birinci olacak.” Ardından bir kadının kampanya gezisi sırasında kendisine verdiğini söylediği bir tespih çıkardı—bir tespih! Sağın her zaman güçlü oy tabanına sahip olduğu ama Kuzey Ligi’nin pek oy alamadığı güney oylarına yönelik bir oyun olduğu kesin. Tüm İtalyan televizyonları ve gazeteleri Salvini’nin, bu seküler ayrılıkçının, elinde tespihle fotoğrafını bastı, sanki mesihmiş gibi… Kampanya posterlerinde elinde bir kılıç ve kalkan taşıyan şövalye resmi ile “Salvini Başbakan” yazılıydı.

Geçtiğimiz ay İtalya’nın Marche bölgesindeki 42 bin nüfuslu bir şehir olan Macerata’da 18 yaşındaki bir kadın öldürüldü ve bedeni parçalara ayrıldı; Nijeryalı iki erkek cinayetle suçlanıyor. Günler sonra, Lig’in yerel seçimlerde aday gösterdiği bir adam şehrin sokaklarında rastgele ateş açarak altı Afrikalı göçmeni yaraladı ve ardından polis kendisini durdurup gözaltına almadan önce faşist selamı verdi. Bu korkunç olaydan sonra Salvini Avrupa’da sığınma isteyenlerin birçoğunun “gerçek” mülteci olmadığı argümanının bir versiyonunu tweet’ledi: zanlı (o zaman sadece bir zanlı vardı) “savaştan kaçmıyordu, savaşı İtalya’ya getirdi.” Ardından şöyle devam etti: “Solun elinde kan var. Sınırdışı, sınırdışı, denetim ve daha fazla sınırdışı.”

Macerata olayları kampanyanın gidişatını belirledi, sağa yasadışı göçe karşı savaşında bir momentum sağladı ve solun net bir yanıt üretme konusundaki zayıflığını ortaya koydu. Sonrasındaki günlerde mevcut merkez sol hükümetten hiçbir bakan sağcı saldırganın yaraladığı altı kişiyi ziyarete gitmedi. (Sonunda biri gitti ama o zamana kadar ulusal çapta yankı bulan hükümetin eylemleri değil sessizliği oldu.)

Lig’in faşist sempatizanları olduğu da kesin ve Salvini bunları hiçbir zaman reddetmedi ama sürekli Lig’in şiddet karşıtı olduğunu ve yasalara bağlı kalacağını vurguladı. Öne çıkan bazı adayları olan ama meclise girmek için gereken yüzde 3 barajını geçmesi beklenmeyen neofaşist Casa Pound grubu, bir süre önce bir Salvini hükümetini destekleyeceğini açıkladı. Bir televizyon röportajında bu konu sorulduğunda Salvini desteğe ihtiyaç duymayacaklarını söylese de istemediğini söylemedi.

Milan’daki Lig mitinginde, konuştuğum neredeyse herkes göçmenlerin gelişinin güvenlikleri konusunda kendilerini endişelendirdiğini söyledi. “Yaşlı insanlar akşam 8’den sonra veya sabah 6’dan önce dışarı çıkmaktan korkuyor. Cep telefonları için öldürülmekten korkuyorlar,” dedi Fabrizio Zuccala. Kendisi Kuzey İtalya’nın Lombardy bölgesindeki Bergamo civarından. Arkadaşı Fabio Mari lafa girdi, kendisini bir “Fascio-leghista” olarak tanıttı ve görüşlerinin Lig’inkinden daha sağda olduğunu belirtti.

Salvini sık sık “yasalara saygılı” biri olarak “iyi göçmen” fikrinden söz ediyor ve sadece daha tutarlı bir göç politikası istediğini söylüyor. Ama çoğu zaman bundan daha aşırı bir çizgide. Bir keresinde parlamento sözcüsü ve eski bir Birleşmiş Milletler mülteci ajansı görevlisi olan Laura Boldrini’yle, onu kampanya çalışması sırasında destekçilerden birinin sahnede arkasından gösterdiği bir seks oyuncağına benzeterek dalga geçti. Salvini bu hafta televizyonda prime-time yayını sırasında, Macar Başbakan Viktor Orban’ın kendi ülkesinde kullandığı anti-Semitik kinayeye başvurarak, İtalya’ya dalga dalga göçmeni George Soros’un gönderiyor olabileceğini söyledi.

Böylesine yüzsüzce yapılan sağcı korku tellallığı içinde, İtalya solunun, mevcut hükümetin saygın çabalarını yansıtan net bir demokratik vizyonla ortaya çıkacağını umarsınız. Ama yanılmış olursunuz. “Seçim tartışmasında siyasi gündemi belirleyen sağ,” diyor Marta Fana. Kendisi İtalya iş reformları üzerine çalışmış biri. “Demokratik Parti’nin solundaki partiler kendi programlarını emek meselelerine odakladılar, bu ülke çapında süren tartışmalarda çok az ilgi çekti. Göç meselesine oynamak daha kolay ve daha çok sonuç veriyor.”

Aşırılıkçıların sesi daha çok çıkıyor, merkezdekiler ise zorlanıyor. “Ülke çok öfkeli. İnanılmaz öfkeli. Bu öfke aklıselimi ortadan kaldırmış durumda,” diyor Giovanni Orsina. Kendisi Roma’da Luiss Guido Carli Üniversitesi’nde bir siyaset bilimci. “İnsanlar gerçekten de işlerin berbat durumda olduğuna inanıyorlar ve daha kötüleşemez diyorlar. Ki bu son derece garip. İşler şu an olduğundan çok daha kötü hale gelebilir.” Hem siyasi hem de ekonomik olarak geçerli bu durum. İtalyan ekonomisi düzelmeye başladı ve GSMH geçen yıl yüzde 1,5 büyüdü ama çok ciddi yapısal sorunlar söz konusu. Avrupa’daki en düşük istihdam oranlarından birine sahip: %58; işletmeler—ki %90’ı 10’dan az tam zamanlı çalışana sahip—vergiler ve bürokrasi ile boğuşuyor; ve birçok genç iş bulmak için yurtdışına gitti. Orsina, merkez sol Demokratik Parti’nin programının “çok isabetli olduğunu” ama “İtalya’nın ne olması gerektiği ve gelecek konusunda hiçbir şey içermediğini” söylüyor. Lig’in “egemenlikçi sağ programı elbette tamamen gerçek dışı” diyor, “ama geleceğe dair fikirler içeriyor. Oysa merkez geleceğe dair bir öngörü veremiyor.”

Berlusconi’nin iktidarda olduğu yıllarda ona karşı muhalefet solu birleştirmişti. Şimdi ülkeyi o yönetmiyor ve sol daha da bölünmüş durumda. Renzi Demokratik Parti’nin başına 2014’te geçti ama epey yıpratıldı ve 2016’da kendi önerdiği bir referandumda kaybettikten sonra başbakanlıktan istifa etti. Geçen yıl partinin eski kurtlarından bazıları, esasen eski komünistler, ayrılıp başka bir hareket oluşturdular. Bölünmeler ideoloji temelli değil daha çok şahsi idi. “Sağın bir hareket alanı var, oysa sol kendi özel bahçelerinde bölünmüş halde,” diyor Ezio Mauro. Kendisi eski editörü olduğu merkez sol günlük gazete La Repubblica’da köşe yazarı.

Peki ama Demokratik Parti hükümetteki son beş yılında özellikle ekonomiyi istikrara kavuşturarak ortaya koyduğu başarılara neden dayanmıyor? İtalya solu üzerine yazmış bir senarist ve romancı olan Francesco Piccolo’ya sordum. “İleri doğru adımlar attığına inanan reformcu bir ülkede bu bir anlam ifade ederdi,” dedi. “Devrimci olduğuna ama bunun felakete gider şekilde olduğuna inanan bir ülkede insanlar neyin eksik olduğuna, neyin başarılamadığına odaklanıyor. Bu yüzden hiçbir hükümet tatmin edici gelmeyecektir ve hiçbir hükümet bir sonraki seçimi çıkaramayacaktır.” Solun onları pratikte sınamak yerine fikirlerinin saflığını korumakla ilgilendiğini de ekleyerek şöyle dedi: “Bunu yapmak [fikirlerinizi korumak, ÇN] için kaybetmeniz lazım. Sol kaybediyor ve kazananları küçük görerek kaybetmeye fit.”

Tüm bunlar Salvini’nin yükselişte, Renzi’nin ise düşüşte olduğu anlamına geliyor—Lig birden fazla Berlusconi hükümetine katılmış olmasına rağmen esasında aşırılıkçı bir parti olduğundan bu tehlikeli bir gelişme. Salvini Macaristan ve Polonya’daki mevcut hükümetlere sempati duyduğunu belirtti zaten. Bunlar içe kapalı, milliyetçi hükümetler ve AB’ye ondan fon almalarına rağmen karşılar.

“İtalya bir laboratuvar,” diyor Roberto Saviano, kendisi Gomorrah’nın yazarı ve İtalya’nın tanınmış bir entelektüeli. “İtalya’da olan dünyanın geri kalanında olabiliyor. Mussolini-Hitler’i unutmayın,” diyerek Faşist İtalya ile Nazizm Almanya’sı arasındaki ittifaka işaret ediyor. Bir medya imparatorluğunun izleyicileri seçmene nasıl dönüştürdüğüne atıfla “Berlusconi-Trump arasındaki paralelliği unutmayın” diyor. “Biz, diğer demokrasilerde ne olacağının öncülünü görmek için dünyanın dikkatle takip etmesi gereken bir laboratuvarız.”

Kaynak: The Atlantic

Çeviri: Serap Şen

Related Articles