İsrail ordusu Filistinlilere saldırdı: 8 ölü

İsrail ordusu, Filistinlilerin altı hafta sürecek bir kitlesel protesto dalgası başlatmasından hemen önce Gazze’de bir çiftçiyi tank ateşiyle öldürdü. İsrail ordusu çiftçinin sınıra fazla yaklaştığını savundu; görgü tanıkları mahsul topladığını söyledi.

Bugünki yapılan gösterilerde ise İsrail ordusunun Filistinlilerin ‘Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’ne saldırısı nedeniyle 7 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 750 kişi de yaralandı

Filistinliler İsrail’in kuruluşuyla mülteci konumuna düşen Filistinlilerin eve dönüş hakkı için protesto yapıyor.

İsrail sınırında beş noktada onlarca çadır kuran Filistinliler, mültecilerin eve dönüş hakkının tanınmasını talep ediyor.

NEDEN 30 MART?

Bu eylemin başlangıcı için seçilen 30 Mart, Filistinliler tarafından ‘Toprak Günü’ olarak kabul ediliyor. 30 Mart 1976’da, İsrail hükümetinin ülkenin kuzeyinde çok sayıda Filistinlinin toprağına yasadışı biçimde el koymasını protesto eden altı İsrailli Arap güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştü. Filistinliler o günden bu yana Toprak Günü ilan ettikleri 30 Mart’ta protestolar düzenliyor.

Eylemlerin, Filistinlilerin ‘Büyük Felaket’ olarak gördüğü, İsrail’in 1948’de kurulması sırasında yüzbinlerce Filistinlinin yerinden yurdundan olduğu 15 Mayıs’taki ‘Nekba / Nakba’ gününde son bulması bekleniyor.

İsrail güvenlik güçleri ise altı hafta sürecek bu eylemler nedeniyle alarm halinde. İsrail ordusu dün, Gazze sınırına 100’den fazla keskin nişancı yerleştirildiğini açıkladı.

 

Related Articles