İsrail başbakanı Netanyahu’nun yolsuzluklarına karşı on binler sokağa çıktı

İki ayrı yolsuzlukla suçlanan İsrail Başbakanı Netanyahu’ya dokunulmazlık zırhı kazandıracak yasal düzenleme on binlerin katıldığı “Utanç Yürüyüşü”yle protesto edildi

Haaretz’in haberine göre on binlerce kişi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu polis soruşturmalarından korumak anlamına gelen yeni yasal düzenlemeye karşı Tel Aviv’de “Utanç Yürüyüşü”nde buluştu. Diğer kentlerde de daha küçük çaplı protestolar düzenlendi.

Netanyahu’yu polis soruşturmasından koruyacak olan yasa tasarısı ilk oturumda 46’ya 36 oy ile kabul edildi. Pazartesi günü ise ikinci bir oylama yapılacak.

Netanyahu yargılanmalı

Cumartesi akşamı sokaklara dökülen on binlerce kişi, yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıya olan Netanyahu’yu korumaya yönelik olarak koalisyon hükümeti tarafından çıkarılan yeni yasal düzenlemenin utanç verici olduğunu düşünüyor.

Netanyahu, “iş dünyasından hediye kabul etmek” ve “bir gazete sahibiyle para karşılığında destek anlaşması yapmak” gibi iki yolsuzlukla suçlanıyor. Yürüyüşe katılanlar Netanyahu’nun yargılanmasını istedi.

Sendika.Org

Related Articles