Home / EKONOMİ EKOLOJİ TEKNOLOJİ / EKOLOJİ / Irma Kasırgası büyük felakete yol açtı

Irma Kasırgası büyük felakete yol açtı

Anha/HABER MERKEZİ – Karayipler’den geçerken hızı saatte yer yer 300 kilometreye ulaşan Irma Kasırgası, Florida’nın kuzeyiyle Georgia eyaletinin güney kesimlerine doğru ilerliyor. 

Pazartesi günü etkisini azaltarak tropik fırtınaya dönüşen Irma Kasırgası, Florida’nın kuzeyiyle Georgia eyaletinin güney kesimlerine doğru ilerliyor.  Ancak uzmanlar, kasırga nedeniyle suların yükselmesinin şehirlerin sokaklarını adeta akarsuya dönüştürdüğü ve bu durumun da hayati tehlike yaratmayı sürdürdüğü uyarısı yapıyor.

Pazar günü erken saatlerde Florida’nın Key Adaları’nı vuran Irma Kasırgsı, akşam saatlerinde Tampa, St. Petersburg gibi eyaletin batısında yer alan iki büyük kentin cadde ve sokakları, yer yer 3 metre yüksekliğe ulaşan dalgaların etkisi altına girdi.

Hızı yer yer saatte 300 kilometreye ulaşan Irma Kasırgası, şimdiye kadar 34’ü Karayipler, 10’u Küba ve 8’i ABD olmak üzerine en az 43 kişinin yaşamına mal oldu.

Irma kasırgası en şiddetli kasırgalar arasında yer alıyor. Kasırganın hızı, saatte 300 kilometreye ulaşmakta. Irma kasırgası kategori 5 olarak belirtiliyor. Kategori 5, Atlantik Okyanusu ile Pasifik Okyanusu’nun kuzeyinde oluşan kasırgaları rüzgar hızına göre ölçen Saffir-Simpson ölçeğinin en şiddetli grubuna verilen isim.

(zd)

About Admin

Admin

Check Also

Sur ve Hasankeyf için eş zamanlı eylem

Sur ve Hasankeyf için Türkiye ve Kürdistan başta olmak üzere 20 ayrı ülkede eş zamanlı …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *